Zavřít reklamu

Apple včera prostřednictvím tiskové zprávy oznámil příchod vymodlených novinek do Apple Music. Abychom byli konkrétní, tak se již brzy v rámci Apple Music můžeme těšit na prostorový zvuk s Dolby Atmos a také na bezztrátovou kvalitu audia. Všech těchto novinek se dočkáme s příchodem nových verzí operačních systémů – iOS a iPadOS 14.6, macOS 11.4 a tvOS 14.6 – zhruba na začátku června a nutno podotknout, že vás to nebude stát ani korunu navíc. Apple se rozhodl, že všechny novinky zpřístupní zcela zdarma, tudíž nedochází k nějaké formě rozdělení zmíněné služby.

V tomto článku se společně podíváme na bezztrátový formát audia, který se již brzy objeví v Apple Music. V aplikaci Hudba ho budete schopni jednoduše poznat podle označení Lossless či Lossless Hi-Res. Na našem magazínu už jsme se věnovali tomu, na jakém příslušenství bezztrátová kvalita audia bude či naopak nebude k dispozici – jestli patříte mezi majitele jakýchkoliv AirPods, tak vám už nyní můžeme prozradit, že si můžete nechat zajít chuť. Některé uživatele by každopádně mohlo zajímat, jaký formát Apple u svého Lossless audia využívá. Možná už jste postřehli, že se jedná o formát ALAC, známý také jako Apple Lossless Audio Codec. Za tímto formátem pro kódování audia stojí samotný Apple.

Apple Music Lossless
Zdroj: macrumors.com

Veškeré skladby, které jsou uloženy ve formátu Apple Lossless, využívají kontejner MP4. Konkrétně tyto skladby můžete jednoduše rozpoznat díky využité přípony .m4a. Nutno podotknout, že ALAC není založen a AAC (Advanced Audio Coding), namísto toho využívá lineární predikci. Tento způsob kódování používají také ostatní bezztrátové audio kodeky – zmínit můžeme například známý FLAC či Shorten. U Apple Lossless formátu není využita žádná metoda ochrany DRM (Digital Rights Management), každopádně je možné provést její aplikaci. Formát Apple Lossless byl představen 28. dubna 2004, a to s vydáním QuickTime 6.5.1. Jeho využití bylo tedy možné od iTunes 4.5.

Komprimování a využívání kodeků je nutné z toho důvodu, aby došlo ke zmenšení nekomprimovaných nahrávek od interpretů přímo ze studií – jsou totiž příliš velké. Pokud je využitý bezztrátový audio kodek, tak dochází ke komprimaci, při které se však zachovají veškerá důležitá data, což znamená, že nedochází ke ztrátě kvality. Apple konkrétně uvádí, že při využití komprimace pomocí ALAC má výsledný hudební soubor zhruba poloviční velikost nekomprimovaných dat. Podle testů Apple není daleko od pravdy – po komprimaci pomocí ALAC dochází konkrétně ke zmenšení dat o zhruba 40 až 60 % původní velikosti. I v tomto případě jsou výsledky podobné jako u podobných bezztrátových formátů. Oproti ostatním bezztrátovým formátům se ale Apple Lossless liší v tom, že není náročný na dekompresi, a tak jej můžete využít i u zařízení s omezeným zdrojem energie, tj. například iPad.

Související články

Dnes nejčtenější