Zavřít reklamu

Pokud jste poslední týdny a měsíce nežili v jeskyni, jistě k vám donesla zpráva o smrti George Floyda a nepokojích, která tato nešťastná událost vyvolala. Debata na téma rasismu a inkluze postupně prorostla i do nejvyšších politických pater a jak se ukázalo, společnost pravděpodobně čekají drastické změny. Zejména demokratická strana Spojených států totiž začala tlačit jak na politické špičky, tak na korporace, které se aktuálnímu klimatu rychle přizpůsobují a přicházejí s řešeními, jak co nejvíce omezit dopad společenských problémů na podnikání. A jedním z těchto zásadních kroků má být i změna rasisticky laděných termínů v programátorských jazycích, které hodlají nahradit jak Google, tak Apple.

Ačkoliv se počítačové programátorské termíny používají již od sklonku 60. let a postupem času na sebe nabalovaly další a další významy, v dnešní době je jejich korektnost poněkud tristní. Zejména se pak korporátní struktury i státníci zaměřili na takové výrazy jako je blacklist a whitelist či pojmy master a slave, které značí nadřazenost jednoho příkazu nad dalším. K iniciativě se navíc připojil i Apple, který své rozhodnutí oznámil na letošním WWDC a předsevzal si, že učiní podobným termínům přítrž a nahradí je inkluzivnějšími, mírnějšími výrazy. Definitivní podobu pak společnost oznámila v nejnovějším čtvrtečním příspěvku, kde se rozepsala na téma dokumentů, open source projektů a interního programovacího jazyka Xcode. Všechny tyto složky mají být totiž předělány a nahrazeny tak, aby odpovídaly hodnotám Applu a nepodněcovaly rasové rozdíly.

Místo termínů whitelist a blacklist, které umožňují povolit, nebo naopak zakázat jisté procesy, tak jablečná společnost přišla s příkazy allow a deny list. Ty znamenají takřka totéž, jen s tím rozdílem, že explicitně nezmiňují barvu. Místo pojmu master nás pak čeká ekvivalentní alternativa v podobě main, která se projeví již ve verzi Xcode 12. Tak či onak, sice se tyto změny mohou zdát jako nepodstatné a drobné, ale v celkovém důsledku půjde o poměrně markantní přechod, který nejednomu letitému programátorovi pěkně zavaří. Apple navíc plánuje překopat nejen strukturu programovacích jazyků Swift a sady nástrojů WebKit, ale i interní dokumentace a všech spjatých vývojářských příspěvků. Uvidíme, kam až podobná iniciativa zajde.

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější