Zavřít reklamu

Jen málokdy se stává, že vás konkurenční společnost, ještě k tomu jeden z vašich úhlavních nepřátel, poplácá po zádech a uznale pokývá hlavou. Dobrá, v tomto případě takto sice učinil bývalý výkonný ředitel Microsoftu, ale i to se jistě počítá. Stevena Sinofskyho totiž rozhodnutí Applu přejít z procesorů Intel na vlastní vyráběné čipy Apple Silicon nanejvýš zaskočilo a prý i mile překvapilo. Podle slov Stevena se jedná o poměrně odvážný krok kupředu a především další snahu inovovat. Není se však příliš čemu divit, bývalý šéf konkurenčního technologického giganta je totiž dlouhodobým fanouškem Applu a nezřídka k němu vyjadřuje obdiv.

Co si budeme povídat, o tom, že Apple definitivně opustí loď Intelu a postaví si vlastní a lepší se spekulovalo již dlouho. Bylo tak jen otázkou času, než se jablečná společnost konečně rozhoupe k tomuto velkému kroku a přechod na čipy Apple Silicon veřejně oznámí. Naštěstí se tak stalo na pondělní úvodní Keynote k letošnímu WWDC, kde společnost představila detailní specifikace a především architekturu ARM, na níž procesory běží. Rozhodnutí však nekvitovali pouze fanoušci, nýbrž i konkurence v podobě Stevena Sinofskyho, jenž od roku 1989 pracoval v Microsoftu a podílel se zejména na divizi operačního systému Windows jako výkonný ředitel a dohlížel také na vývoj balíčku Office. Právě Steven se na Twitteru vyjádřil ve smyslu, že Apple zkrátka umí dělat věci lépe než ostatní a jedná se o naprosto unikátní společnost. To je poměrně překvapivé tvrzení vzhledem k tomu, že se Sinofsky rozloučil s Microsoftem teprve před 8 lety, v roce 2012.

Zároveň Steven pochválil Apple za jakousi transparentnost vůči fanouškům a investorům, která se dnes jen tak nevidí. Nezapomněl vyzdvihnout ani dlouholetý plán na lepší propojení ekosystému i na hardwarové úrovni a především odvahu skočit do toho po hlavě. Ostatně, procesory Apple Silicon přinesou z dlouhodobého hlediska řadu výhod, včetně vyššího výkonu, nižší energetické náročnosti, Neural Enginu a větší kompatibility. Sinofsky také zmínil tendenci Applu nepoklonkovat aktuálním trendům a místo toho si jet vlastní ligu, která sice konkurenci ne vždy vyhovuje, ale fanouškům a zákazníkům nabízí jistoty a důvěru ke značce. Alfou a omegou jablečné společnosti je totiž podle bývalého výkonného ředitele odlišnost a snaha dělat věci po svém, což jí nabízí daleko větší rozhled a poznání toho, co spotřebitelé vlastně vyžadují.

„Apple vyrábí produkty, které zákazníci milují a nedají na ně dopustit. Ačkoliv je však společnost vyrábí s neuvěřitelnou lehkostí a nadhledem, vězí za tím léta studování trhu, sentimentu spotřebitelů a především zvolení té správné strategie. Apple se zkrátka neřídí příručkami, návody a trendy. Dělá si co chce a kdy chce, v tom spočívá to kouzlo,“ vyjádřil se bývalý výkonný ředitel Microsoftu Steven Sinofsky. Zmínil také to, že se společnost v roce 2019 rozhodla přestat podporovat architekturu 32-bit, zatímco Microsoft na její podpoře lpí až do dnešního dne. Proto také Apple podle Stevena uspěje i s čipy Apple Silicon a nabídne zákazníkům adekvátní alternativu a náhradu. Technologický gigant zkrátka dokáže spravovat komplexní, ale přesto uniformovaný a jednotný ekosystém, který pravidelně aktualizuje a obohacuje o nové funkce. Zkrátka a jednoduše, podle Sinofskyho je Apple jen jeden a projdou mu i strategie a kroky, které by jiné společnosti stály draho.

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější