Zavřít reklamu

Ačkoliv Apple oznámil iOS 14 teprve pár dní zpátky na úvodní Keynote k WWDC a uveřejnil beta verzi, ani to nezastavilo šikovné vývojáře, kteří začali okamžitě pracovat na jailbreaku, jenž by odemkl některé další funkcionality. Skupina stojící za softwarovou úpravou checkra1n se tak neprodleně chytila šance ukázat světu své schopnosti a krátce poté ukázala screenshoty demonstrující pozměněné iOS 14, které běží na iPhone X. Pochopitelně programátoři nezapomněli ani na nástroj Cydia, jenž umožňuje stahovat aplikace pro odemčené telefony a využívat nepodporované systémové balíky.

To, že se časem objeví nějaká bezpečnostní díra a vývojáři po této šanci hladově skočí bylo téměř garantované, avšak jen málokdo čekal, že se tak stane jen několik málo dní po uveřejněné bety iOS 14. Jailbreak s názvem checkra1n totiž fungoval již na iOS 13 a jak se ukázalo, skupina za ním stojící neváhá využít jeho přednosti. Díky bezpečnostní trhlině checkm8 v bootromu, která nejde zaplátovat ani pomocí softwarových aktualizací a postihuje výhradně starší zařízení, totiž vývojáři nainstalovali pozměněnou novou verzi systému i na iPhone X. Aby toho nebylo málo, představili tvůrci i nástroj Cydia, kde si mohou uživatelé systém doladit a stahovat nejrůznější programové balíky nebo speciální aplikace.

Se svým výtvorem se pochopitelně programátoři nezapomněli pochlubit na sociálních sítích, kde demonstrovali užití a oficiálně oznámili, že na pozměněném iOS 14 aktivně pracují. Pravděpodobně ještě nějakou chvíli potrvá, než půjde systém zhodnotit jako plně funkční, nicméně i tak se jedná o úctyhodný pokrok. Vývojáři zároveň nastínili, že bychom se jailbreaku mohli dočkat spíš dříve než později, vzhledem k tomu, jak rychle jde týmu práce od ruky. Jedinou nevýhodou je tak to, že si checkra1n neužijí majitelé iPhonu XS a iPhonu 11. Chyba se totiž týká pouze iPhonu X a starších zařízení, tudíž lze očekávat, že ještě pár měsíců potrvá, než někdo nalezne podobně kritickou trhlinu i v nových smartphonech.

Dnes nejčtenější

.