Zavřít reklamu

Když Apple v březnu světu představil novou generaci iPadů Pro, chlubil se u nich mimo jiné mimořádným výkonem, který zastíní i mnohé počítače. Jeden by tak logicky čekal, že čipset A12Z, který je v novince použit, strčí výkonnostně do kapsy i svého staršího sourozence A12X, který byl použit v iPadech Pro 3. generace z roku 2018. Benchmarky po představení však ukázaly, že jsou čipsety výkonnostně téměř stejné a po prvních detailnějších průzkumech se začalo zdát čím dál pravděpodobnější, že tomu tak skutečně je. Tuto skutečnost nyní potvrdili odborníci z TechInsights, kteří již mají rozbor čipsetu A12Z za sebou. 

Detailní rozbor čipsetu A12Z odhalil, že je zcela identický s modelem A12X a jediným rozdílem mezi nimi je povolené jádro GPU. Jinými slovy – A12X  obsahuje celkem 8 grafických jader, avšak aktivovaných jich má pouze 7, kdežto A12Z má od Applu aktivována jádra všechna. Díky tomu je tak schopen dosáhnout mírně lepšího grafického výkonu, přestože je konstrukčně na chlup stejný. S trochou nadsázky se tak dá říci, že s procesory si Apple příliš práce nedal a je dokonce možné, že podobný krok měl v plánu už od roku 2018, kdy iPady Pro 3. generace vydal. Bylo by totiž poměrně zvláštní, kdyby neaktivní jádro GPU u A12X nikterak v budoucnu nevyužil. 

Krok Applu může působit na první pohled jako podraz na uživatele nebo snaha je zklamat. Faktem nicméně je, že výkonnostně je na tom čipset A12X natolik dobře, že novopečené majitele iPadů Pro 4. generace nemusí nasazení jeho nepatrně upravené verze absolutně mrzet. Na nedostatek výkonu si totiž ještě pěkných pár let zaručeně stěžovat nebudou. U Applu navíc nejsou podobné procesorové čachry ničím příliš výjimečným. Vzpomeňme třeba na minulý rok a nasazení rok starého čipu do Apple Watch Series 5 či na 10,2” iPad, který se dočkal jen čipu A10 Fusion, přestože byl představen loni na podzim. Apple tedy svým starším procesorům evidentně stále věří a je přesvědčen, že ani nová zařízení absolutně nedegradují. 

Související články

Dnes nejčtenější

.