Zavřít reklamu

Čím dál tím více technologických gigantů se postupně snaží upouštět od výřezu, který v mnoha případech zbytečně nabourává celkový design telefonu a působí jako rušivý element. Háček tkví však ve fotoaparátu, která se v tomto případě musí nějakým způsobem vejít pod displej tak, aby vzhled smartphonu vypadal přirozeně a zároveň neomezoval samotnou funkcionalitu fotoaparátu. Ač se dosud tento technický problém jevil takřka jako neřešitelný a vylámal si na něm zuby třeba i Apple v roce 2017 v případě iPhonu X (který nebyl jen „revolucí“, ale také jako již tradičně předlohou pro iPhony v dalších letech – pozn. red.), čínský výrobce Oppo před nějakou dobou představil koncept, díky němuž by mohl být výřez minulostí. Společnost Vivo také příliš nezahálela a přispěchala s vlastním návrhem, který prezentuje v nejnovějším videu.

Zatímco ještě před pár lety byly rámečky ohraničující displej standardem, doba se pomalu posunula a kdo nemá celoplošnou obrazovku s výřezem, jako by nebyl. I tak se ale řada společností snaží přijít na lepší a elegantnější způsob, jak zachovat kvalitu kamery a zároveň ji efektivně skrýt tak, aby příliš nevyčnívala a nepůsobila v celkovém designu jako pěst na oko. Jedněmi z nich jsou i čínští giganti Oppo a Vivo. Zatímco první zmiňovaná společnost přišla s funkčním konceptem již před nějakou dobou, Vivo také příliš neváhalo a představuje nový prototyp jménem Apex 2020. Telefon se může pyšnit duální kamerou o rozlišení 16 megapixelů, která je však schovaná pod displejem. Využitá technologie se nápadně inspiruje tou, kterou využilo Oppo, což však rozhodně není na škodu. Výsledek je totiž více než dostačující a vzhledem k tomu, že se stále jedná o pouhý koncept finální design příjemně překvapil.

Jediným technickým nedostatkem, alespoň soudě dle analýzy, je však snížená kvalita pořízených fotografií a natočených videí. Ke zmenší velikosti kamery a umístění pod displej totiž výrobce musel odebrat funkce jako je HDR, vyvážení bíle nebo speciální zaostření. Vzhledově se tedy jedná o takřka ideální záležitost, ale vzhledem k hardwarovým možnostem bylo zapotřebí udělat několik kompromisů. Ty by sice společnosti jako Oppo a Vivo skously, ale například Apple na kvalitu svých fotoaparátů nanejvýš dbá. Telefonu bez výřezu ze stáje jablečná společnosti se tak pravděpodobně ještě nějakou dobu nedočkáme. Další důležitou a neopomenutelnou skutečností je fakt, že výřez v případě Applu nenese pouze kameru, ale také nejrůznější senzory, reproduktor a mikrofon. Uvidíme, zda se kalifornský gigant rozhodne přijít s vlastním inovativním řešením, nebo pokrok raději nechá na bedrech čínské konkurence.

Související články

Dnes nejčtenější

.