Zavřít reklamu

Apple se dlouhodobě veřejně chlubí tím, že jeho produkty usnadňují životy jak lidem zdravým, tak i zdravotně postiženým. Právě na druhou zmiňovanou skupinu se pak snaží myslet i při vývoji svých operačních systémů, které uzpůsobuje určitými možnostmi nastavení jejich potřebám, či implementací emoji zachycujících různé hendikepy. Tento postoj k postiženým je však alespoň dle jednoho z bývalých zaměstnanců Apple Storu pouhou přetvářkou. A za tu by měl nyní Apple pykat. 

33letý Kanaďan Robert Shaw pracoval v Apple Storu v Ontariu dle jeho slov více než 8 let na pozici Apple Genius. Jeho náplní práce byla tedy de facto pomoc zákazníkům s jejich softwarovými či hardwarovými produkty. Před nějakým časem byl však Robert z jablečného obchodu propuštěn, protože údajně po zaměstnavateli vyžadoval přizpůsobení pracoviště jeho potřebám. Robert je totiž na invalidním vozíku, kvůli kterému byl v některých částech obchodu limitován různými překážkami. Hlavním úskalím měl být nepřizpůsobitelný stůl nevhodné výšky a špatné dveře. Apple jeho požadavkům údajně několikrát po sobě nevyhověl a nakonec jej propustil. To je však podle Roberta a jeho právního zástupce v hrubém rozporu se zákony a proto se rozhodli hnát Apple před soud a požadovat po něm náhradu ušlé mzdy a další odškodnění. Podobné chování totiž nelze vnímat jinak než diskriminaci kvůli hendikepu. 

Jelikož je celá soudní tahanice na začátku, nelze zatím říci, jak by mohla dopadnout. Pokud se však Robertovi podaří soud přesvědčit o své pravdě, bude mít Apple z ostudy kabát. Rozsudek v jeho neprospěch by totiž de facto přímo říkal, že veškeré jeho vstřícné postoje ke zdravotně postiženým jsou pravděpodobně jen přetvářkou, které se společnost při nutnosti řešení jakéhokoliv složitějšího problému spojeným s hendikepem okamžitě zříká. 

Dnes nejčtenější

.