Zavřít reklamu

Zřejmě nejkurióznější žaloba Applu letošního roku. Tak přesně takto by se dala ze zkratce shrnout žaloba, které nyní čelí kalifornský gigant v Rusku. Jeden Rus jej tam u moskevského soudu zažaloval za to, že z něj udělal homosexuála a to skutečně zajímavým způsobem. 

Žaloba přistála soudu na stůl na konci září, k jejímu projednání pak dojde v průběhu tohoto měsíce. Celá se točí kolem aplikace, kterou si žalobce nainstaloval na svůj iPhone v roce 2017 kvůli nákupu kryptoměn – konkrétně Bitcoinů. Přes aplikaci mu však místo této měny došlo 69 GayCoinů, což je kryptoměna vytvořená pro LGBTQ komunitu, se vzkazem “Neodsuzuj, dokud to nezkusíš”. V naprosté většině případů by si zřejmě uživatel zanadával a nad tímto vzkazem mávl rukou. Žalobce však tento vzkaz natolik zaujal, že se dobrovolně rozhodl navázat vztah s mužem. Tlak, které na něj poselství ze vzkazu vyvinulo, byl tedy zřejmě alespoň pro jeho osobu neúnosný. 

V současnosti má muž dle svých slov v žalobě přítele, což by zřejmě bylo samo o sobě skvělé. Problém je však v tom, že netuší, jak svou změnu partnerských preferencí vysvětlit rodičům a jak zlepšit svůj život. Právě ten totiž poté, co se přeorientoval z heterosexuála na homosexuála, utrpěl. A jelikož jej ke změně měla přesvědčit aplikace z App Storu, je Rus přesvědčen o tom, že za vše může ve výsledku Apple, který ho zmanipuloval k homosexualitě. Za každou aplikaci v App Storu je totiž dle žalobce zodpovědný. Jako odškodné po Applu proto žádá jeden milion rublů, tedy zhruba 362 tisíc korun. 

Jak tento na první pohled neuvěřitelný spor dopadne bychom se mohli dozvědět už 17. října, na který je naplánováno první slyšení. Jeden by sice řekl, že podobný spor má skutečně mizivou šanci na úspěch, avšak v minulosti jsme byli již mnohokrát svědky toho, že i zdánlivě prohrané bitvy nakonec žalobci dotáhli k vítěznému konci a Apple za ně draze zaplatil. 

Související články

Dnes nejčtenější

.