Zavřít reklamu

Apple včera představil nový 16″ MacBook Pro, který nahradil dosavadní 15″ model. Součástí tohoto nového MacBooku Pro je například nová a přepracovaná klávesnice, zapomenout nemůže však ani na brutální výkon, který je určený opravdovým profesionálům. Pojďme se společně v tomto článku podívat na celkem 9 věcí, kterými se 16″ MacBook Pro liší od staršího 15″ MacBooku Pro, který byl novým modelem nahrazen.

Magic Keyboard

To, po čem mnoho majitelů novějších MacBooků volalo, bylo konečně vyslyšeno. Apple se u 16″ MacBooku Pro rozhodl pro využití klasického nůžkového mechanismu, který nahradil nespolehlivý motýlkový mechanismus. Apple tuto klávesnici pojmenoval Magic Keyboard a vypadá to, že bychom se už nemuseli setkávat s nefunkčními klávesami. Tato klávesnice s 1mm zdvihem a vylepšenou stabilitou kláves by se postupně měla objevit ve všech nových MacBoocích. Doufejme tedy, že bude spolehlivá a nebude se kazit, jako klávesnice s motýlkovým mechanismem.

Rozměry

I přesto, že je 16″ MacBook Pro o něco větší, než jeho 15″ předchůdce, tak stále na první pohled vypadá velmi podobně. To ale rozhodně neznamená, že bychom se na poli designu nedočkali změn. Sice jsou malé, ale jsou tady, a to je hlavní. Apple nejspíše v poslední době usoudil, že není úplně správné zařízení neustále zmenšovat a ztenčovat. 16″ model je tedy oproti tomu 15″ o něco tlustší a všeobecně větší ve všech délkách, což napomáhá chlazení výkonného hardwaru. Zároveň je 16″ model také o něco těžší.

Lepší audio

O vylepšení audia se u nového MacBooku Pro začalo mluvit až na poslední chvíli. Dá se říct, že tuto malou, avšak rozhodně vítanou změnu, moc jablíčkářů nečekalo. V rámci reproduktorů však ale nejde o malé změny v podobě vyšší hlasitosti – zvuková soustava byla přepracována od samotného základu. Zvuk by měl mít nově hlubší basy společně s podporou odstraňováním šumu, což se bude hodit muzikantům, DJům a režisérům pro střih filmů a videí. Společně s vylepšením audia jsme se dočkali také vylepšení mikrofonu, který má mít studiovou kvalitu.

Velikost displeje

Jak můžete podle názvu čekat, tak 16″ MacBook Pro má samozřejmě 16″ displej. Od dob 17″ MacBooků se tedy jedná o druhou největší velikost, v jaké si můžete MacBook od Applu zakoupit. Rámečky okolo displeje byly zmenšeny na minimum a rozlišení samotného displeje je 3072 x 1920 pixelů. Hodnota pixelů na palec poté dosahuje 226 ppi. Apple u tohoto displeje udává, že bylo při výrobě kalibrováno téměř 6 miliónů pixelů.

16-Inch MacBook Pro

Výdrž baterie

Profesionální uživatelé MacBooků Pro kromě perfektního výkonu a displeje potřebují také to, aby jejich MacBook vydržel delší dobu na baterii. To není s 16″ MacBookem Pro žádný problém, jelikož k němu Apple přibaluje 96W USB-C adaptér, který dokáže zařízení dobít o mnoho rychleji. Velikost baterie je poté 100Wh, což je o něco více, než u předešlých 15″ MacBooků. Výdrž na baterii by měla u 16″ modelu dosahovat 11 hodin (15″ model uváděl 10 hodin).

Procesory a jejich chlazení

Mnoho uživatelů MacBooků Pro si stěžovalo na to, že nemohou po delší dobu využívat plný výkon MacBooku kvůli přehřívání (thermal throttlingu). Nové 16″ MacBooky Pro disponují procesory Intel Core i7 a i9 deváté generace, které jsou velmi úsporné, ale v určitých situacích umí také pěkně „zatopit“. Apple tedy u nového MacBooku Pro kompletně přepracoval chladící systém, včetně chladících žeber a ventilátorů. 16″ model by měl tedy na nejvyšších taktech vydržet o mnoho déle, než jeho předchůdce.

Lepší grafická karta

Když došlo na vylepšení procesoru, tak Apple samozřejmě nemohl zapomenout také na další komponenty. Grafická karta uvnitř 16″ MacBooku Pro pochází od AMD, konkrétně ze série Radeon Pro 5000M. Tyto grafické karty jsou vyráběny 7nm výrobním procesem a disponují GDDR6 paměťmi. K dispozici je grafická karta 5300M u základního modelu se 4 GB pamětí, u vrcholného modelu si poté můžete navolit 5500M se 4 GB anebo 8 GB pamětí.

Lepší RAM a více možností úložiště

Procesor a grafickou kartu máme, nyní přichází řada na paměti RAM a samotné úložiště. Do 16″ modelu si můžete nakonfigurovat až 64 GB DDR4 pamětí RAM, které tepou na 2666 MHz. Díky tomu jsou oproti minulému modelu rychlejší. Co se týče samotného úložiště pro osobní data, tak můžete využít až 8 TB SSD disku, což je vůbec nejvíce v historii, co kdy Apple u MacBooku nabídl.

Nový Touch Bar

Přepracování se dočkal také Touch Bar, který je nyní o něco menší. Je to kvůli tomu, že na jeho levé straně najdete fyzickou klávesu Escape, která už se tedy na Touch Baru nenachází. Na pravé straně se poté nachází samostatný senzor Touch ID, pomocí kterého můžete MacBook odemykat a provádět platby či ostatní autorizace.

Související články

Dnes nejčtenější

.