Zavřít reklamu

Není tomu tak dávno, co se na světlo světa dostalo zajímavá, leč vcelku znepokojivé zjištění testovací společnosti ChargerLab. Té se podařilo v rámci jejích měření vypátrat, že nedávno vypuštěný iOS 13.1 přiškrcuje rychlost bezdrátového nabíjení některých nabíječek a to zejména u iPhonů 11, 11 Pro a XS. Oficiální potvrzení ze strany Applu sice zatím nepřišlo, portálu AppleInsider se však podařilo získat vyjádření jednoho ze zaměstnanců jablečné společnosti, který omezování potvrdil. 

Podle slov zdroje z Applu bylo skutečně v iOS 13.1 zavedeno omezení snižující rychlost nabíjení některých bezdrátových nabíječek z 7,5W na 5W. Omezení by se dle něj nemělo týkat dodavatelů, kteří plně vyhovují jednak standardním Qi, ale také pokynům Applu, které u svých produktů v tomto směru nastavil. Zdánlivě jednoduchá věc na splnění má však velký háček. Podle vyjádření výrobců, kteří s AppleInsiderem hovořili pod podmínkou anonymity, totiž Apple zatím nenastavil žádná konkrétnější pravidla pro nabíječky určené pro jablečné produkty. To jinými slovy znamená, že ačkoliv může produkt stoprocentně vyhovovat Qi standardům, 7,5W nabíjení iPhonů mu nemusí být umožněno. V současnosti tak nelze s jistotou říci, kterou bezdrátovou nabíječku pro novější iPhone koupit, aby jej nabíjela skutečně maximem, co telefon dokáže přijmout – tedy 7,5W. 

Chování Applu je v tomto směru skutečně zvláštní a především pak zcela nečekané. Bezdrátové nabíjení totiž iPhony zvládají už od roku 2017 a až letos se setkáváme s prvním takto velkým omezením, které se výrazně projeví na době potřebné pro nabíjení telefonu. Určitý smysl by toto jednání dávalo ve chvíli, kdy by Apple na trh uváděl vlastní bezdrátovou nabíječku a té chtěl takto zajistit jistou exkluzivitu z hlediska funkčnosti. Nic takového však na pořadu dne není a zřejmě ani dlouho nebude. AirPower je totiž již pěkných pár měsíců zrušená a nic nenasvědčuje tomu, že by se na její alternativně v dílnách Applu pracovalo. Tak či onak, nezbývá než čekat na to, jak se celá situace vyvine a zda se Apple nakonec nerozhodne své omezení stáhnout. Radost by tím udělal nejenom výrobcům příslušenství, ale i svým uživatelům, kteří již mají doma bezdrátové nabíječky nakoupené a nyní si kvůli omezení užívají u novějších iPhonů o poznání pomalejší nabíjení. 

Související články

Dnes nejčtenější

.