Zavřít reklamu

V mnoha oblastech života i podnikání s přehledem kraluje nenasytnost. Řada lidí by vám jistě potvrdila, že nenasytnost (po životě, po lásce, po vědění) je v některých případech dobrá – nenasytnost podle nich  zachycuje ducha evoluce a poznamenává vzestup lidstva. Tyto teorie o nenasytnosti ale nejsou ani tak životní filosofií, jako spíše teorií managementu. Přikazují podnikatelům a vedoucím společností, aby sledovali především své vlastní zájmy a jednali v zájmu vlastního obohacení bez ohledu na přínos lidstvu. Teorie o prospěšnosti nenasytnosti byla v dřívějších dobách nedílnou součástí raných konceptů dobrého managementu – Steve Jobs ale dokázal, že opak je pravdou.

Pro Jobse to nebyla nenasytnost, co podporovalo jedince – potažmo lidstvo jako celek – ve vývoji. Byla to všímavost, mindfulness. Jobsův životopisec Walter Isaacson uměl skvěle vysvětlit způsob, jakým spoluzakladatel Applu uvažoval: „Pokud jen sedíte a pozorujete, uvidíte, jak moc je vaše mysl neklidná. Pokud se ji pokusíte zklidnit, pouze to zhoršíte, ale po čase se zklidní. A když se zklidní, vytvoří se tím prostor pro vnímání jemnějších věcí. Právě v té chvíli se začíná rozvíjet vaše intuice a vy začínáte vidět věci jasněji, a být více přítomni. Vaše mysl se zkrátka zpomalí (…) a vy v tu chvíli vidíte mnohem dál, než jste mohli vidět doposud.“ Zatímco kolem Jobse zuřilo šílenství v podobě filosofie s názvem „Chamtivost je dobrá“, on sám si užíval všímavost, její přesný opak. Všímavost se soustředí na vnitřek a mystiku, zatímco chamtivost a nenasytnost dává přednost vnějšku a materiálnu.

Osm let po Jobsově smrti neurovědci potvrzují, že jeho intuice byla správná. Snímkování mozku nedávno prokázalo, že meditace typu Mindfulness z lidí dělá efektivnější a tvořivější manažery. Podle nedávného článku s názvem „The Neuroscience of Meditation“, publikovaného v British Journal of Neuroscience Nursing, existují důkazy o tom, že mindfulness dokáže zlepšit pozornost a umí vést také k lepšímu zvládání emocí, stejně jako ke snížení stresu. Díky Mindfulness meditacím se manažeři mohou lépe soustředit po delší dobu a zůstat v klidu i pod tlakem, a navíc si umí lépe poradit s pracovním stresem. Vědci z univerzity v Amsterodamu zase potvrdili, že Mindfulness dovede podpořit kreativitu. To, co Jobs intuitivně cítil již před lety, je tedy dnes vědecky potvrzeno a považováno za správné. Není to chamtivost, co motivuje skvělé leadery. Je to schopnost nalézt inspiraci uvnitř sebe samého a poté s ní pracovat s ostatními.

Témata: , , , , , , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.