Zavřít reklamu

To, že byl Pixar v minulosti odkoupen spoluzakladatelem Applu Stevem Jobsem, je poměrně známá informace. Stejně tak se obecně ví také to, že si Steve potrpěl na ty nejmenší detaily a ne nadarmo spousta lidí, kteří s ním měli tu čest pracovat, tvrdí, že na ně byl během spolupráce vyvíjen obrovský tlak. Přesto se až nyní odkryla další stránka jeho perfekcionismu, která posouvá obsesi detaily na zcela novou úroveň. Steve se totiž podílel na designu hlavního studia Pixaru a chtěl si být stoprocentně jistý, že bude vše tip top.

Střípky informací z jeho života se dozvídáme především od blízkých spolupracovníků, jenž měli možnost vidět tomuto géniovi pod ruce a alespoň z části znali jeho uvažování. Nejinak tomu bylo i u Patty Bonfilio, ředitelky správy objektů v Pixaru. Podle jejích slov Steve Jobs chtěl, aby každý šroub využitý při konstrukci budovy byl ručně utažený. Puntičkářství dokonce zašlo tak daleko, že se Jobs kvůli svým vysokým nárokům nepohodl s architektem budovy a propustil ho. Následně najal firmu Bohlin Cywinski Jackson, aby mu s designem objektu pomohla. Hlavní středisko Pixaru mělo stát v obrovském kampusu v Emeryville, městě nacházejícím se v Kalifornii. Stavba nakonec úspěšně započala v roce 1996 a plně dokončena byla o čtyři roky později, kdy se do budovy začali stěhovat první zaměstnanci.

Steve Jobs nechtěl nechat nic náhodě a při návrhu studia se inspiroval v místní architektuře. I z tohoto důvodu trval na tom, aby při konstrukci bylo použito sklo, dřevo a železo, a aby byl každý šroub vlastnoručně utažený. Žádný z dělníků nesměl využít elektrické nástroje, které by mu práci zlehčily. Vše, z čeho se budova skládala muselo být pečlivě vybráno a dokonce si Jobs osobně vybíral dřevěné panely, které byly zvenku viditelné. Zkrátka si až přespříliš potrpěl na detaily, což však ve finále nebylo na škodu a akorát to přispělo k tomu, že se jak Pixar, tak Apple díky tomuto smýšlení vyhoupl na vrchol. Například trval na tom, aby Mac vypadal zezadu stejně dobře jako zepředu, nebo když se podílel na Applu Parku, bylo jeho největší starostí to, zda vybral správné dřevo. Steve Jobs byl génius, kterému mohl jen málokdo porozumět. Sice byl na své spolupracovníky tvrdý, ale není pochyb, že díky tomu Apple sklidil své zasloužené ovoce.

Související články

Dnes nejčtenější