Zavřít reklamu

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vlastně probíhá odhalování informací o nových iPhonech či jiných Apple produktech? Vsadím se, že určitě ano. Valné většině z vás pak musí být předem jasné, že cesta informace od zdroje až například po náš magazín je relativně dlouhá a přímá skutečně jen v mizivém procentu případů. Jak ale vlastně leakeři, kteří je následně zveřejňují například na svých sociálních sítích či pomocí různých médií, zprávy od svých zdrojů dostávají? Přesně na tuto otázku těm méně zkušeným z vás odpovíme. Velmi uznávaný leaker Benjamin Geskin totiž nechal nahlédnout „pod pokličku“ svého umu. Předem však musíme upozornit, že následující řádky některé z vás (především pak ty s dobrodružnějším duchem) zřejmě zklamou. 

Pokud jste žili v domnění, že informace o doposud nevydaných produktech se předávají v černočerných uličkách rozlehlých měst v pravou půlnoc či vám je zasílá anonym poštou, jste na omylu. Podobné věci se totiž dějí skutečně jen ve filmech, které mají od reality velmi daleko. K šíření informací ohledně novinek totiž slouží jak jinak než sociální sítě, konkrétně pak messengery pro ně vytvořené. Například právě Geskin využívá WeChat, na kterém se zdroji bez obav komunikuje. To ostatně dokládá i screenshot, kterým se pochlubil na svém Twitteru.

Screen z chatu Benjamina Geskina s jeho zdrojem

Žádnou vědu nehledejte ani v tom, jak se zdroje hledají. Jedná se totiž vesměs buď o známé z fabrik na iPhony či příslušenství, z obchodů nebo zkrátka jen o pracovníky jakkoliv provázané s Applem, kteří mají zkrátka potřebu něco vynést. V takovém případě tudíž ani není nutné žádné aktivní vyhledávání ze strany leakera, nýbrž „jen“ vyčkání na zprávu od zdroje, který si právě ho zvolí jako jakousi hlásnou troubu svých informací. Ostatně, i nám do redakce chodí relativně velké množství emailů se skutečně zajímavými informacemi poodhalujícími spousty věcí, které zatím nemají spatřit světlo světa. Zde však samozřejmě nastává problém ve velmi složité ověřitelnosti, na kterou mnohdy doplácí i ověření leakeři. Jakkoliv jsou informace od jejich zdrojů neuvěřitelné, k jejich vypuštění se zpravidla odhodlávají až poté, co tuto věc potvrdí dalších několik zdrojů či minimálně když o zdroji ví, že je skutečně spolehlivý – tedy že například v minulosti již několik úspěšných vynesení informací zvládl a trefil se vždy do černého. To je mimochodem i případ výše přidaného screenshotu, který Geskinovi poskytl uživatel, jenž ho informoval o mnoha vlastnostech iPhonu X dlouhé měsíce před jeho představením. Nicméně Geskin i tentokrát radši vyčkal na další potvrzení informací o iPhonech 12, než šel s kůží – respektive informacemi o tomto telefonu – na trh.

Zdroje poskytující informace mohou být za svou práci samozřejmě různě odměněni, stejně jako i leakři. Mnozí z nich si za dobu svého působení v této komunitě vydobyli takovou popularitu, že se z nich stali s trochou nadsázky technologičtí influenceři, kterým platí jak magazíny za exkluzivní informace, tak třeba i různí výrobci příslušenství za propagaci jejich výrobků. Na zveřejňování doposud nezveřejněných informací tak můžete tedy i zbohatnout nebo si tím minimálně slušně přivydělat. Je však jasné, že každý propagovaný produkt si musí leaker vybírat skutečně pečlivě, jelikož doporučení nekvalitní věci by jej zdiskreditovalo, čímž by de facto přišel o vše. Jedná se tedy skutečně o tanec na tenkém ledě, který si však mnozí užívají dlouhé roky a my díky němu víme mnoho věcí se skutečně obrovským předstihem.

Související články

Dnes nejčtenější

.