Zavřít reklamu

Již za pár (desítek) dní startuje očekávaná jablečná videostreamovací služba s názvem Apple TV+. Apple investoval nemalé prostředky, aby uživatelům naservíroval skutečně exkluzivní obsah. A nutno říct, že za překvapivě nízkou cenu 139 korun měsíčně bude zřejmě o co stát. Kdo si navíc koupí nový iPhone, iPad, iPod touch, Apple TV nebo Mac, získá Apple TV+ na celý rok zdarma, což je k novému zařízení jistě příjemný benefit. Služba ale v EU možná narazí na evropské regule.

Důvod je přitom jednoduchý. Evropská komise si totiž přeje, aby určitý podíl obsahu těchto služeb byl vyroben na území EU. Záležitost se tedy netýká jen Apple TV+, ale i Netflixu nebo Disney +. Nejčastěji se hovoří o kvótě 30 %. Není ale dosud jasné, zda má toto číslo představovat počet jednotlivých titulů vyrobených v EU, minutovou stopáž, nebo snad vynaložené prostředky. Podrobnosti by měly být vyjasněny co nejdříve a požadavek na služby by se mohl stát vynutitelným příslušnými úřady ke konci roku 2020. V případě nesplnění bude zřejmě subjekt sankcionován finanční pokutou. V opravdu krajním případě by možná mohl být obsah na území EU zakázán.

V některých zemích budou pravidla možná ještě přísnější. Ve Francii leží na stole návrh, který, pokud projde, by nutil technologické společnosti k investici do místního a evropského obsahu, která by se měla rovnat 16 % příjmů od francouzských předplatitelů těchto služeb. Vše je ale zatím pouze v teoretické rovině. Těšíte se na Apple TV+?

Související články

Dnes nejčtenější

.