Zavřít reklamu

Stejně jako v případě krytů na váš iPhone, tak i v případě nabíječek je k dispozici nespočet různých druhů, které můžete využít. Určitě jste si všimli, že Apple konečně začal k novým iPhonům 11 Pro (Max) dodávat i 18W rychlonabíječku, díky které nabijete vaše zařízení několikrát rychleji, než s pomocí klasické 5W nabíječky, která prozatím zůstala i nadále součástí balení iPhonu 11. To ale rozhodně neznamená, že byste i v případě starších zařízení nemohli využívat rychlonabíječek. Většina z vás navíc doma určitě nemá jen jednu nabíječku, pomocí které iPhone nabíjíte. Existuje mnoho druhů nabíječek a v dnešním článku se na tyto druhy podíváme a dáme vám tipy, kde je zakoupit za co možná nejlepší cenu.

Klasické nabíječky

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak v každém nyní dostupném iPhonu kromě posledního iPhonu 11 Pro (Max) máte k dispozici klasickou 5W nabíječku. Tato nabíječka je naprostý standard – Apple ji ke svým zařízením přibaluje již od iPhonu 5 a mnoho uživatelů na ní stále nedá dopustit. Jak ale jistě můžete tušit, tak originální adaptéry od Applu jsou vcelku drahé a jejich funkci dokáží v pohodě zastoupit levnější adaptéry od třetích stran. V tomto případě můžete využít například nabíječek AlzaPower, které jsou téměř dvakrát levnější, než originální adaptéry. Navíc k tomu si můžete vybrat z bílé a černé varianty, čímž dokážete i nabíječku sladit s vaší domácností. Nabídka klasických adaptérů se však na trhu stále zmenšuje a v mnohých případech přijde vhod investovat do rychlonabíječek. Pokud však chcete být i nadále věrní 5W originálnímu adaptéru od Applu, tak samozřejmě můžete.

Rychlonabíječky

Naprostým trendem jsou v poslední době rychlonabíječky. Co si budeme nalhávat, Apple lehce zaspal dobu a s krokem v podobě přidání rychlonabíječky k balení iPhonu 11 Pro (Max) rozhodně díru do světa neudělal. Je třeba zmínit, že rychlonabíjení je pro iPhony dostupné až od iPhonu 8. U starších modelů tedy nabíjení rychlejší nabíječkou nikterak (výrazně) nepocítíte. Abyste mohli rychlonabíjení na iPhonech provádět, tak je nutné, aby nabíječka podporovala technologii Power Delivery. Ta má koncovku USB-C v adaptéru a do vašeho iPhonu jde poté klasický Lightning konektor.

Opět existují dvě cesty, po kterých se můžete vydat. Buď sáhnete po originálních nabíječkách od Applu, anebo se vydáte levnější cestou a spokojíte se s nabíječkami třetích stran. V případě nabíječek od třetích stran můžeme opět využít řešení od AlzaPower, která nabízí 60W Power Delivery nabíječku, kterou můžete využít jak pro nabíjení vašeho iPhonu, tak klidně i pro nabíjení iPadu či MacBooku. Opět jsou k dispozici dvě barvy – černá nebo bílá. Další skvělé řešení, se kterým mám osobně již delší dobu zkušenosti, je nabíječka Swissten Power Delivery 18W, která je přímým konkurentem nové 18W rychlonabíječky od Applu, která se dodává k novým iPhonům. Za symbolickou cenu tak můžete rychlonabíjení využívat i na jiných iPhonech. Pokud naopak raději zase sáhnete po originálních nabíječkách, tak můžete svůj iPhone dobíjet originálním 30W nabíjecím adaptérem, pro fajnšmekry je poté k dispozici originální 61W adaptér, který můžete taktéž využít i pro nabíjení MacBooku. Nicméně podle dostupných informací proteče portem iPhone maximálně 18W a tudíž veškeré výkonnější nabíječky rychlost nabíjení nezvýší, respektive neměly by nějak markantně.

Bezdrátové nabíječky

Pokud vlastníte iPhone 8 a nebo novější, tak jistě víte, že můžete využít i bezdrátového nabíjení. Jednoduše přijdete domů z práce či ze školy a namísto toho, abyste váš iPhone pracně připojovali ke kabelu, jej pouze položíte na bezdrátovou nabíječku. Těchto nabíječek je opět k dispozici nespočet. Pro designové nadšence je k dispozici ultratenká bezdrátová nabíječka Epico, méně nároční uživatelé hledající nízkou cenu mohou zase sáhnout po této alternativě od AXAGON. Velice zajímavé jsou také různé nabíjecí stojánky, na které položíte jak iPhone, tak také třeba Apple Watch. V tomto případě můžete využít produktu Nomad Base Station. Pokud chcete zařízení dobít co možná nejrychleji, sáhněte raději po 7,5W nabíječkách, které iPhony ještě dokáží využít na maximum. Jestli však nespěcháte, stačí bohatě klasické 5W nabíječky, kterých je na trhu skutečně spousta. Obecně však platí, že bezdrátové nabíjení je relativně pomalé a neměli byste na něj v situacích, kdy spěcháte, spoléhat. Mnohem logičtější je v takových chvílích použití rychlonabíječek.

Powerbanky a nabíječky do auta

Pokud patříte mezi vášnivé cestovatele, tak se vám určitě budou hodit i powerbanky a nabíječky do auta.  Powerbanky se opět dělí na nespočet různých kategorií, některé jsou menší, některé větší, a některé vás zase nadchnou svým designem. Pro nenáročné uživatele mohu doporučit klasickou powerbanku od Xiaomi s kapacitou 5000mAh, která vás okouzlí především svou cenou. Pro náročnější uživatele je tady možnost skvělé powerbanky AlzaPower s kapacitou 20000mAh, společně s podporou rychlonabíjení Power Delivery. U powerbank platí víceméně stejná pravidla jako u nabíječek uvedených výše – tedy pokud spěcháte, sáhněte po těch s USB-C porty a podporou Power Delivery, které dokáží telefony nabít rychle. Pokud ne, bohatě si vystačíte s 5W.

Co se týče nabíječek do auta, v dnešní době už jsou k dispozici takové, které mají například dva výstupy najednou, anebo dokonce podporují rychlonabíjení pomocí Power Delivery. Pokud tedy nestíháte nabít svůj iPhone v pohodlí domova a potřebujete jej co nejvíce nabít v autě, tak se vám určitě bude líbit USB-C nabíječka od Belkinu. Pro méně náročné uživatele, kteří nepotřebují rychlonabíjení i v autě a postačí jim klasická rychlost, je tady klasická nabíječka se dvěma porty od Swisstenu.

Ať už vám tedy přestala nabíječka k vašemu iPhonu fungovat, anebo jej chcete začít nabíjet pomocí rychlonabíječky, tak věřím, že jste v tomto článku našli přesně ten typ, který jste potřebovali. Nabíječek je na trhu opravdu mnoho a vyznat se v nich bývá často velmi obtížné. Proto si je třeba před koupí v hlavě urovnat hned několik věcí – zdali chcete investovat do originální nabíječky, či vám postačí nabíječka třetí strany, anebo zdali si potrpíte na skvělém designu nebo upřednostníte nižší cenu. V případě nabíječek však doporučuji, abyste rozhodně několik stovek navíc investovali a nekupovali si padělky na čínských obchodech – mohlo by vás to totiž později vyjít pěkně draho.

Dnes nejčtenější

.