Zavřít reklamu

Pokud jste doufali, že se letos Apple s cenami svých iPhonů umoudří a po dvou letech představí prémiové modely za výrazně méně než 30 tisíc korun, zřejmě vás včerejší Keynote zklamala. Ceny Pro modelů totiž začínají na stejné úrovni jako v případě loňských iPhonů XS a XS Max – tedy 999 a 1099 dolarech – a výrazně se jim blíží i u konfigurací s nejvyšším úložištěm. Novinky se tedy rozhodně nedají označit za levné, což pocítíte i v případě, že se rozbijí a to tak, že se vám na ně nebude vztahovat záruka. 

Na drahé mimozáruční opravy iPhonů jsme si začali pomalu zvykat s příchodem iPhonu X, který jako první přinesl OLED displej, ale nabízel třeba i skleněná záda kvůli bezdrátovému nabíjení. Cenu oprav o rok později ještě více vyšponoval příchod iPhonu XS Max, který z iPhonu X přímo vycházel, avšak byl o poznání větší než on. U toho vyšla mimozáruční oprava displeje u autorizovaných servisů na 329 dolarů, tedy v přepočtu 7500 korun bez daně a dalších poplatků. A jelikož disponuje iPhone 11 Pro Max typově velmi podobným displejem, Apple si 329 dolarů účtuje i za něj. Vyplývá to alespoň v jeho cenících servisů, které včera aktualizoval. Znovu však opakuji, že tuto částku zaplatíte pouze v případě, že si displej rozbijete vlastní vinou. Pokud však bude trpět například výrobní vadou, vztahuje se na něj záruka a Apple vám jej opraví bezplatně. A jen tak pro zajímavost – výměna 5,5” displeje iPhonu 7 a 8 Plus je téměř dvakrát levnější než cena výměny displeje iPhonu 11 Max. Rozdíl je tedy skutečně markantní, což je však vzhledem k rozdílné ceně LCD a OLED displeje naprosto jasné. 

Zdá se vám 329 dolarů za výměnu displeje moc? Pak vězte, že se můžete při opravě dostat na daleko šílenější částku. Pokud se vám podaří telefon zničit ještě více – například rozbitím skleněných zad – a budete je potřebovat vyměnit, dostanete se na částku ještě o poznání vyšší. Apple si totiž v takovém případě účtuje 599 dolarů, což je cena, za kterou v USA seženete bez daně iPhone XR v základu, tedy se 64 GB úložištěm. I zde je navíc samozřejmě potřeba počítat s tím, že v tuzemsku vás tato oprava vyjde u autorizovaných poskytovatelů služeb ještě dráž kvůli započtení daně a dalších poplatků. 

Ceny oprav novinek jsou tedy opravdu vysoké, z čehož plyne jediné – je potřeba se mít při jejich používání na pozoru. Stačí totiž chvilka nepozornosti a vaše peněženka či platební karta bude rázem o tisíce korun chudší. I tento rok však Apple odolnost skla, které na iPhony použil, dle svých slov výrazně zvýšil a tudíž by se při drobnějších karambolech nemělo rozbít. Náhoda je však b…. a tak je určitě lepší vždy fungovat tak, aby vůbec nebyla pokoušena. 

Dnes nejčtenější

.