Zavřít reklamu

Když se řekne Apple, naprosté většině z nás se zřejmě vybaví na první dobrou kromě Steva Jobse a nakousnutého jablka iPhony, iPady, Apple Watch, Macy, AirPods či Apple TV. Myslím, že přesně takto je to i správně, jelikož přesně takto by se měla ve světě zapsat každá úspěšná technologická společnost. Jsou to totiž její produkty, které za ní hovoří ke světu a zarývají do něj jméno jejich mateřské firmy, předávají mu určité poselství a v ideálním případě jej dokáží i náležitě pobláznit. Že se všechny tyto věci Applu více či méně povedly je zřejmě nevyvratitelný fakt, se kterým se nedá než souhlasit. Otázkou ale je, zda se dá v této souvislosti místo minulého času použít čas přítomný. Ty pravé technologické revoluce, kterými Apple promlouval ke světu a svým způsobem jej i formoval, jsou totiž podle mnohých ty tam. 

Souvisejíci

Přestože mě monitorování Applu živí, rozhodně nepatřím mezi ty nejoddanější iFanatiky, kteří by za něj bojovali do roztrhání těla, přestože by věděli, že věc, za kterou bojují, není ani zdaleka tak dokonalá jak hlásají. Na druhou stranu mám však rozhodně pochopení pro to, že revoluce se zkrátka nedá způsobit lusknutím prstu a ani načasovat a tudíž při rozhovorech s přáteli často říkám, že na některá vylepšení, která mohou do jisté míry revolučními býti, je zkrátka potřeba čas. Právě ten se však dnes vnímá naprosto jinak než před před lety a to zejména díky obrovskému technologickému pokroku, který lidstvo urazilo. Vše se neustále zrychluje a pozdní reakce na narůstající tempo může být mnohdy smrtelná nebo minimálně velmi bolestivá. A právě do tohoto bolestivého stádia se Apple podle mě nyní dostal. Jasně, v nabídce má skutečně skvělé produkty, které milují miliony lidí. Už se však rozhodně nedají označit za revoluční, tedy minimálně jejich valná většina. Zatímco konkurence představuje senzory, dříve zohyzďující přední stranu telefonů, implementované pod displej, Apple se i letos přidrží již dva roky starého výřezu, který navíc podle všech dostupných informací ponechá ve zcela standardní velikosti. Zatímco konkurence výrazně ztenčuje rámečky kolem displeje, díky čemuž vypadají jejich telefony v ruce naprosto úchvatně, Apple si s “bezrámečkovými” iPhony příliš hlavu nedělá a jak u nástupce iPhonu XS a XS Max, tak u nástupce XR podle všeho ponechá opět relativně široké rámečky, které jsou některým už spíš pro smích. Poměrně úsměvná je i situace s Lightning konektorem, který je v mnoha věcech velkým omezením, což Apple už evidentně pochopil a u nejnovějších iPadů Pro nasadil USB-C, u svého nejdůležitějšího produktu – tedy iPhonů – je však i letos ponechá. A zatímco například Samsung světu nedávno představil telefon s parádním výkonem, fotoaparátem, displejem a bůhvíčím ještě, který můžete navíc proměnit v osobní počítač po připojení periférií a monitoru, Apple nám na letošek přichystal iPhone s designem velmi podobným tomu ze dvou předešlých let, s pro mnohé ohavným fotoaparátem a to vše vyšperkuje představením lokalizačního přívěšku, díky kterému neztratíme už nikdy své klíče – samozřejmě v případě, že si jej od něj zakoupíme. 

Že spolu lokalizační přívěšek a nový iPhone 11 Pro nesouvisí? Jak se to vezme. Jasně, na obou produktech dělaly zřejmě rozdílné týmy lidí a tudíž tým pracující na přívěsku nemohl ovlivnit funkce iPhonů a naopak. Nad těmi všemi však stále stojí vedení, které má společnost směrovat co možná nejlepším směrem a když je to nutné, bouchnout do stolu a nakopnout tak týmy správným směrem. To se ale tady zřejmě opět nestalo a my se letos dočkáme dalšího relativně nudného iPhonu, který se velmi pravděpodobně nestane žádným prodejním trhákem a nebude se o něm stejně jako o iPhonu XS mluvit až do představení jeho nástupce. Zato ale dostaneme parádní lokalizační přívěsek, který je sice mnohým uživatelům naprosto k ničemu, ale v očích Applu smysl má – a to navíc podle všeho větší než kompaktní telefon typu SE. 

Dokážeš to ale, Apple, ještě?

Sám sebe se od chvíle, co se první informace o přípravě lokalizačního přívěsku dostaly na světlo světa, ptám, proč zrovna Apple. Vždyť podobné produkty dělá kdejaká menší firma a to více než dobře. Apple tu přeci byl vždy na věci větší a ideálně si nějakým vyšším smyslem. Nyní se však alespoň dle mého názoru dočkáme skutečné hlouposti, která bude sice svůj účel velmi pravděpodobně plnit skutečně perfektně, avšak v portfoliu Applu se bude vyjímat jako pěst na oko. A co víc – vždyť nic podobného po Applu ani nikdo nechce. Time Cooku, my opravdu nechceme lokalizační přívěsky, levandulové kryty či kožené obaly na MacBooky. My chceme produkty, které dávají smysl stejně jako kdysi. Chceme na ně být pyšní a jejich nedostatky neobhajovat frázemi typu: “Apple je stejně o softwaru a ekosystému”. Chceme, aby byly ztělesněním dokonalosti po všech stránkách – tedy například s výše zmíněnými miniaturními rámečky kolem displeje, malým či žádným výřezem v displeji či fotoaparátem, který nebude kvůli svému designu sklízet kritiku ještě před samotným představením. Přitom by možná stačilo tak málo. Podívat se do své minulosti a přesvědčit se, že přesně tohle šlo, a dále se pak podívat kolem sebe na konkurenční firmy a přesvědčit se, že přesně tohle jde i nyní. Dokážeš to ale, Apple, ještě? 

Související články

Dnes nejčtenější

.