Zavřít reklamu

Na zcela nové produkty je Apple v poslední době poměrně skoupý. Poslední naprosté novinky jsme se totiž od něj dočkali už před více než dvěma lety, když světu představil chytrý reproduktor HomePod. Od té doby mají jablíčkáři, co se naprostých novinek týče, naprostý půst, nebudeme-li počítat příchody nových barev všelijakého příslušenství. Tento půst však letos na podzim Apple opět výrazně přeruší. Chystá totiž jakýsi lokalizační přívěsek, který pomůže jablíčkářům sledovat jejich osobní věci jako klíče, peněženky, batohy a mnoho dalšího. A právě informace o tomto produktu se nyní dostaly na světlo světa.

Redaktorům z MacRumors se dostala do rukou interní beta iOS 13 určená pouze vývojářům pracujícím pro Apple. Z té se následně podařilo vytáhnout velké množství zajímavých detailů v čele s designem přívěsku. Ten by měl být kruhový s logem Applu ve středu, což by znamenalo, že by svým vzhledem nevybočoval od konkurence, která podobný design též využívá. Produkt nese označení B389, avšak v betě není zatím přímo pojmenován. Nachází se v ní totiž jen fráze typu “Označte své věci každodenního použití pomocí B389 a už nikdy je neztratíte”. Poměrně zajímavé je, že na rozdíl od prakticky všech Apple produktů má lokalizační přívěsek nabízet snadnou výměnu baterie v domácích podmínkách. Přesný typ baterie sice zatím známý není, velmi pravděpodobně se však bude jednat typově o baterku například do hodinek.

Přívěsek má být velmi úzce propojen s aplikací Najít, která je v jablečných systémech novinkou spojující Najít přátele a Najít iPhone z předešlých verzí systémů. Tato aplikace by měla dostat zcela novou kartu Položky, ve které by se měly nacházet veškeré věci “otagované” přívěskem. Ty se budou stejně jako lidé či iZařízení zobrazovat na mapě a bude je tak jednoduché je dohledat. Propojení s iPhonem bude přívěsku zajišťovat Bluetooth a to zřejmě ve verzi 5.0, která se chlubí jak minimální spotřebou energie, tak i velmi slušným dosahem. 

Jeho navrácení bude hračka

Beta též naznačuje, že se bude při ztrátě chovat přívěsek jako iPhone či jiné zařízení od Applu. Bude jej tedy možné na dálku zablokovat a označit za ztracený s tím, že jablíčkář, který jej nalezne, si bude moci po jeho připojení ke svému zařízení zobrazit “nouzovou” zprávu obsahující kontakty majitele a toho následně vyrozumět, že jeho přívěsek našel. Skutečně zajímavé je rovněž to, že by měl být produkt schopen vydávat zvuky zaktivovatelné na dálku kvůli snadnějšímu vyhledávání při ztrátě. 

V aplikaci Najít bude možné nastavit například i to, aby se na telefonu zobrazily notifikace v případě, že se od “otagovaného” předmětu vzdálíte natolik, že se od vašeho zařízení například odpojí, čímž bude zajištěno, že na něj nezapomenete. Nastavit však budou možná i jakási “bezpečná” místa, na kterých vám nebude telefon odpojení hlásit. To oceníte například doma či kdekoliv, kde budete mít zkrátka jistotu, že o své věci nepřijdete, i když budou čas od času daleko od vás. Potěšit dále může i schopnost sdílet polohu produktu s přáteli a popřípadě jej “přetagovat” na ně a umožnit jim jeho využívání bez toho, aby vás obtěžovaly jakékoliv notifikace kvůli odpojení. 

Pomůže i rozšířená realita

Hledání bude extrémně jednoduché

Zdála se vám doposud využitelnost rozšířené reality naprosto bídná? S příchodem přívěsku zřejmě přehodnotíte názor. Kódy bety totiž naznačují, že právě přes AR bude možné tento produkt hledat. Pokud bude ve vaší blízkosti a vy nebudete přesně vědět kde, mělo by stačit přes svůj iPhone a zřejmě aplikaci Najít v něm “oskenovat” prostor kolem vás a čekat, než se na displeji objeví nafukovací balónek vznášející se z místa, na kterém přívěsek je. Vám poté bude stačit už jen k němu dojít a zvednout jej. Aplikace Najít pak poslouží třeba i ke kontrole výše zmíněné baterie a její kapacity. Právě zde se objeví upozornění na to, že dochází, a popřípadě i poslední místo, které přívěsek odeslal před vybitím. 

Dá se očekávat, že veškerá vylepšení systému kvůli přívěsku provede Apple až po jeho představení, které velmi pravděpodobně proběhne na Keynote 10. září. V tuto chvíli tak nezbývá než doufat, že bude stát novinka opravdu za to, svými funkcemi překoná veškerou konkurenci a hlavně si za ní nebude Apple účtovat žádnou přemrštěnou cenu. Odpovědi na tyto otázky ale budeme zřejmě znát skutečně až v úterý 10. září večer. 

Související články

Dnes nejčtenější

.