Zavřít reklamu

Zářijová Keynote už je téměř za dveřmi a to pro mnohé jablíčkáře znamená jediné – jejich natěšenost na novinky stoupá do nezměrných výšin. Abychom vám čekání na novinky zkrátili, připravili jsme pro vás stručný souhrn toho, co od nich očekáváme my, čili redakce magazínu Letem světem Applem. Jako čtvrtou tu máme naši vizi zcela nového produktu, který by měl Apple v úterý představit – konkrétně lokalizačního přívěsku.

Design a materiál

Z úniků informací z uplynulých týdnů vyplývá, že přívěsek by měl mít kruhový tvar a zřejmě tvar čočky. Podobný design očekáváme i my a to zejména kvůli tomu, že zřejmě největší konkurence – přívěsek Tile – je vyráběn jako čtverec se zaoblenými rohy. Je tedy prakticky jasné, že Apple sáhne po designu co nejvíce rozdílném, aby svůj produkt od konkurence odlišil. 

Co se týče rozměrů, ty jsou zatím zcela nejasné. V redakci však očekáváme, že pokud chce Apple naučit své uživatele tuto novinku využívat například pro sledování klíčů či peněženky, bude muset být co nejmenší. Proto bychom se vůbec nedivili tomu, kdyby byla novinka velká třeba jako kovová padesátikoruna, jelikož díky takto malému rozměru by například na klíčích rozhodně nepřekážela. 

Otazníky visí i nad materiálem, který Apple na produkt použije. Pokud má však sloužit jako lokalizátor denně využívaných předmětů, měl by být rozhodně co možná nejodolnější. V úvahu tak připadá třeba hliník, který by novince určitě slušel. V úvahu sice připadá i ocel, avšak její použití by znamenalo i vyšší výrobní cenu a tedy i vyšší cenu koncovou. Plast ani sklo u tohoto předmětu určitě neočekáváme. Naopak se přikláníme ke spekulacím o vyměnitelné baterii. Pokud totiž Apple v produktu použije baterii ve světě běžně dostupnou a ta bude stačit na měsíce provozu, rozhodně bude toto řešení lepší než nasazení nabíjecího portu, který by jednak zřejmě celkový produkt zvětšil a hrozilo by jeho poškození, ale také by to znamenalo, že jakmile by maličký akumulátor v přívěsku odešel, bylo by nutné koupit produkt zcela nový. Výměna akumulátoru by totiž byla velmi pravděpodobně stejně jako u AirPods kvůli konstrukci a rozměrům produktu nemožná.

Funkčnost

Ve funkčnosti přívěsku máme celkem jasno. Očekáváme zkrátka to, že přívěsek bude ve velmi krátkých časových intervalech komunikovat se spárovaným zařízením a na tom tak bude takřka v reálném čase vidět jeho poloha a popřípadě pohyb. Stejně jako v případě jiných Apple produktů věříme i zde, že se produkt naučí vydávat zvuky pro snadnější dohledání, ale třeba také v to, že jej Apple osadí malou diodou, kterou bude možné v případě potřeby “rozblikat” a díky tomu jí snadněji najít třeba v noci.

Již poměrně dlouho se spekuluje i o NFC, které by mělo v případě ztráty přívěsku zobrazit jeho nálezci kontaktní údaje na jeho majitele, které by nálezci následně posloužily k jeho kontaktování. Toto NFC by však mohl Apple dle nás využít i k daleko zajímavějším věcem jako třeba nahrání hesel od WiFi či k vizitkám, které byste mohli stejně jako hesla sdílet přiblížením cílového zařízení k přívěsku. Zkrátka by stačilo jen to, aby člověk, se kterým byste chtěli danou věc sdílet, přiblížil svůj telefon k přívěsku a volià, na jeho displeji by vyskočilo okno s daty. Jedná se sice o drobnost, avšak určitě by potěšila a byla by i užitečná. 

Integrace do iOS

Od integrace do iOS toho čekáme opravdu hodně. V tuto chvíli již prakticky víme o tom, že se nový produkt dočká vlastní karty v aplikaci Najít a že jej půjde přes tutéž aplikaci kromě sledování například i uzamknout, respektive označit jako ztracené. Dále má jít přes appku nastavit “bezpečná místa”, na kterých by bylo možné pohybovat se i mimo dosah přívěsku, aniž by se připomínal skrz notifikace. Tyto funkce zní už samo o sobě skvěle, avšak my věříme, že Apple zamíří ještě dál a integraci posune ještě o pěkných pár úrovní výše. Super by bylo třeba to, kdyby bylo možné jednoduše sdílet polohu předmětu s přáteli jak přes aplikaci Najít, tak třeba přes iMessage, či s nimi předměty označené lokalizačními přívěsky přímo sdílet a umožnit jim, aby v případě přerušení propojení s jejich telefonem dostali též notifikace či mohli přívěsek i oni uzamknout. Jinými slovy – zatímco Apple produtky jsou víceméně tvořeny přímo pro každého uživatele zvlášť, lokalizační přívěsek by mohl být prvním produktem umožňujícím skutečně snadné sdílení. 

Velmi se nám líbí i spekulace ohledně rozšířené reality, skrze kterou by měly být přívěsky dohledatelné. Pokud se Apple konečně k tomuto řešení odhodlá, konečně ukáže, že má AR skutečně zajímavé využití, kterým se chlubil už při představení ARKitu. Do dnešního dne jsme však skutečně dechberoucí využití AR Applu tak úplně neviděli a když už nás nějaká AR appka skutečně zaujala, z dílny Applu nebyla. AR vyhledávač by však mohl tuto skutečnost změnit. 

Cena

Odhadovat cenu podobného produktu je skutečně složité. Jedná se sice o věc, která již na trhu je, avšak ta od Applu má nabízet daleko zajímavější funkce a lepší integraci do systému, takže se s produkty, které jsou nyní dostupné na trhu tak úplně srovnávat nemohou. Na druhou stranu, pokud chce, aby se novinka prodávala skutečně dobře, nemůže její cenu příliš “nastřelit”. Jestliže tedy typově podobné produkty konkurence prodává za 500 až 700 korun, Apple by mohl své řešení prodávat kolem 1000 korun. Realita ale může být zcela jiná. 

Související články

Dnes nejčtenější

.