Zavřít reklamu

Zářijová Keynote už je téměř za dveřmi a to pro mnohé jablíčkáře znamená jediné – jejich natěšenost na novinky stoupá do nezměrných výšin. Abychom vám čekání na novinky zkrátili, připravili jsme pro vás stručný souhrn toho, co od nich očekáváme my, čili redakce magazínu Letem světem Applem. Jako třetí tu máme naši vizi nové generace Apple Watch, která by měla nést označení Series 5.

Design a materiály 

Vzhled Apple Watch se od jejich představení téměř nezměnil a ani letošek nebude dle nás v tomto směru jiný. Očekáváme tedy, že nová generace Apple Watch bude designově na chlup stejná jako ta, kterou Apple představil vloni. To však na škodu rozhodně není. Hubenější tělo, větší maximální úhlopříčka a menší okraje displeje totiž jablečným hodinkám sluší a není tedy důvod v tomto směru nic příliš měnit. Pokud by se sice displej podařit roztáhnout ještě více ke krajům, špatné by to rozhodně nebylo, avšak toho se pro letošek velmi pravděpodobně nedočkáme. Velké hodinkové evoluce jsme se totiž dočkali vloni a je tedy pravděpodobné, že si dá nyní Apple pěkných pár let s většími inovacemi zas pohov. 

Zatímco design zřejmě ve výsledku nikoho nepřekvapí, použité materiály na tělo hodinek by mohly. Apple se totiž podle synchronizační animace z bety watchOS 6 chystá vrátit ke keramické verzi, kterou již v minulosti nabízel, a spolu s ní nasadit i verzi titanovou. V tuto chvíli sice není zcela jasné, jaké místo v jeho nabídce tyto modely zaujmou, my bychom však vsadili na to, že tu nejprestižnější a nejdražší. Hliníku a oceli se totiž dle nás Apple nevzdá a svou nabídku tedy “jen” rozšíří o další dva typy těl, které bude prodávat podstatně dráž než právě ocel a hliník. Tímto krokem by Apple svým způsobem potvrdil, že se u hodinek vrací k prvotní myšlence a to sice k jejich propagaci coby luxusního módního doplňku, namísto sporttrackeru či osobního lékaře. 

Otázka je, jaké barevné varianty pro keramiku a titan Apple zvolí. U keramiky se dá očekávat černá a bílá, jelikož tyto barvy u ní nasadil i v minulosti. Titan by se pak mohl vydat ve šlépějích oceli a dorazit v lesklé černé, lesklé stříbrné a možná i zlaté. Matná by sice na škodu také nebyla, avšak u tohoto povrchového opracování by hrozila záměna s hliníkovou verzí, což by Apple a jeho zákazníci zřejmě neradi. 

Výdrž baterie

Jestli jsou Apple Watch za něco pravidelně kritizovány, je to právě nízká výdrž baterie. Ta se sice od první generace zlepšila, avšak stále nedosahuje kýžených hodnot. O týdnu bez nabíjení čí alespoň pěti dnech si totiž můžete nechat stále jen zdát. Na tři dny se sice u nových modelů dostanete, avšak je nutné je využívat skutečně úsporně – tedy svým způsobem jako ne zcela chytré. To je ale samozřejmě u chytrých hodinek nepřijatelné. Pokud však čekáte, že vás nyní potěšíme a řekneme, že od letoška očekáváme výrazné prodloužení výdrže, budete zklamaní. Nic takového totiž bohužel neočekáváme, jelikož to z úniků informací z uplynulých týdnů vypadá, že letošní model bude obecně co do novinek nudnější. Výdrž baterie se dle nás sice prodlouží, avšak nebude to zřejmě o žádné extrémní hodnoty. Daleko pravděpodobnější se zdají jednotky hodin a to ještě možná “jen” při využívání některých funkcí. Třeba taková nová generace GPS modulu, která by se mohla v hodinkách objevit, by mohla být úspornější a tedy při využití GPS by hodinky vydržely déle. To samé v bledě modrém pak očekáváme i od LTE modulu, který se při využívání též solidním žroutem energie. Určité prodloužení výdrže pravděpodobně zajistí i nasazení nového čipsetu, který bude stejně jako v případě iPhonů jednak výkonnější než předešlá generace, ale také energeticky úspornější. Čekejte však spíš opět prodloužení v řádu desítek minut či hodin, nikoliv dní. 

Exkluzivní prvky

Series 2 přinesly zlepšení voděodolnosti, Series 3 podporu LTE, Series 4 EKG senzor. Je tedy více než jasné, že i pro Series 5 si Apple přichystá novinku, kterou překonají předešlé generace. Těch bude podle úniků hned několik, přičemž jednou z nich má být třeba měření krevního tlaku. To by se nám skutečně líbilo a věříme, že se jej Applu podařilo jeho hodinky naučit. Snad tedy bude funkce kvalitní a měření tím pádem velmi přesné. Jinak by rozhodně nedávalo smysl. 

Od Series 5 očekáváme též nativní analýzu kvality spánku, která se stává v posledních letech čím dál oblíbenější. Tu budou zajišťovat různé senzory, jejichž data zpracují algoritmy a přenesou je do srozumitelné formy jak do aplikace na Apple Watch, tak i do appky v iPhonu. Pravdou sice je, že tato novinka bude spíše softwarová, avšak u Applu není ničím výjimečným, že ani exkluzivních softwarových novinek se u svých produktů nebojí. Skvělým příkladem může být uprava bokeh efektu u fotek z iPhonů XS. Ta by sice podle vývojářů mohla dorazit i na starší iPhony (minimálně X), avšak Apple jej nadělil jen modelům XS a zájemce o ně láká právě na tuto funkci. Exkluzivita pro analýzu spánku na Series 5 by tedy rozhodně dávala smysl – tedy alespoň z pohledu Applu. 

Do exkluzivních prvků můžeme s přimhouřenýma očima zařadit i novou generaci srdečních senzorů, akcelerometru a gyroskopu, kterých se zřejmě v hodinkách též dočkáme. Přeci jen, za rok se dají tyto technologie vylepšit skutečně výrazně a byla by tak škoda, kdyby se k podobnému kroku Apple neodhodlal. S každým podobným vylepšením se totiž zlepšuje i celkové používání hodinek, o které jde ve výsledku v první řadě. Očekávat lze v tomto směru i několik zcela nových exkluzivních ciferníků. Pesimisticky se naopak díváme na příchod chytrých řemínků pro hodinky, o kterém se kvůli obrovskému množství patentů prozrazujících jejich vývoj spekuluje v poslední době poměrně často. Jsme však přesvědčeni, že si jejich odhalení Apple přichystá až k zajímavějšímu nebo chcete-li revolučnějšímu modelu. 

Cena a dostupnost

Nad cenou nových hodinek visí stále otazníky a proto berte veškeré následující odhady s patřičnou rezervou. Očekáváme, že cena hliníkové verze bude podobná, ne-li stejná jako nyní. Za 40mm variantu bychom tedy mohli zaplatit 11 290 korun a za větší 44 mm pak 12 090 korun. Co se týče ocelové, keramické a titanové verze, ty v našich končinách velmi pravděpodobně dostupné nebudou, jelikož budou podporovat LTE, které není v naší zemi zatím operátory nabízeno. Nad jejich českou cenou tedy nemá příliš smysl spekulovat. V zahraničí však za ocel zaplatíte pravděpodobně kolem 699 euro za 40 mm variantu a 749 euro za 44 mm variantu. Za keramiku a titan by si pak mohl Apple účtovat kvůli tomu, že se bude jednat zřejmě o exkluzivní modely klidně i dvoj či vícenásobek.

Související články

Dnes nejčtenější

.