Zavřít reklamu

Zářijová Keynote už je téměř za dveřmi a to pro mnohé jablíčkáře znamená jediné – jejich natěšenost na novinky stoupá do nezměrných výšin. Abychom vám čekání na novinky zkrátili, připravili jsme pro vás stručný souhrn toho, co od nich očekáváme my, čili redakce magazínu Letem světem Applem. Jako druhou tu máme naši vizi iPhonu 11 Pro a Pro Max, které mají být přímými nástupci iPhonu XS a XS Max. 

Design, displej a barevné varianty

O designu iPhonů 11 Pro nemá zřejmě vzhledem k obrovskému množství všelijakých úniků příliš smysl spekulovat. V redakci tedy očekáváme, že se do puntíku naplní předpovědi z předešlých měsíců jedinou větší designovou změnou tak bude u 5,8” a 6,5” modelu se skleněnými zády a ocelovým rámečkem výrazný trojitý fotoaparát na zádech obou telefonů. Otázkou však zůstává, jakou výplň použije Apple kolem jednotlivých objektivů, blesku a mikrofonu, jelikož v tomto směru se zatím leakeři neshodli. My však věříme v to, že barva výplně se bude shodovat s barvou telefonu a díky tomu tak bude velký modul fotoaparátu relativně dobře zamaskovaný. Ostatně, jiné řešení by bylo u světlých telefonů skutečně na škodu. Zatímco duální fotoaparáty iPhonů X a XS se na bílých či zlatých zádech díky jejich velikosti ještě tolerovat dají, obrovský trojitý fotoaparát by vypadal na světlých zádech skutečně příšerně. 

Kvůli snaze “zneviditelnit” modul fotoaparátu rovněž věříme, že se jej Applu podaří zapustit daleko více do těla než tomu bylo v případě iPhonů X a XS. Díky tomu by tak nemusel být na první pohled jednak příliš výrazný a zároveň by nemusel způsobovat tak výrazné viklání při položení telefonu na záda, jak je tomu nyní. Líbila by se nám i zaoblená spodní hrana, díky které by se mezi modulem a tělem iPhonu nezachytávaly téměř nečistoty a když by přeci jen, nebyl by problém je odstranit. Co se pak týče samotného modulu fotoaparátu, zde očekáváme stejně jako v případě fotoaparátů duálních zcela jednolitý design, kdy budou jak objektivy, tak i blesk a popřípadě jiné senzory v jedné rovině. Jiné řešení by nemuselo vypadat příliš dobře a zároveň by bylo náchylnější na poškození, což Apple rozhodně nebude chtít riskovat.

Žádná velká překvapení nelze dle nás očekávat ani v případě OLED displeje. Rozlišení, obnovovací frekvence a další parametry totiž velmi pravděpodobně opíší loňský rok. Za to se sice na Apple tak úplně zlobit nemůžeme, jelikož displeje iPhonů XS jsou fenomenální, určitý pokrok by tu však byl jistě fajn. Letos ale zřejmě nic takového nebude. Stejně tak nepočítáme s užšími rámečky či menším výřezem, který ukrývá senzory pro Face ID. Největší novinkou u displeje by tak mohlo být ve výsledku odolnější krycí sklo, díky kterému bude displej daleko složitější poškrábat či zcela rozbít. 

Ani u barevných variant tak úplně neočekáváme experimenty. Černou, bílou a zlatou lze považovat za jistoty a možná i jediné barevné varianty, ve kterých si budeme moci novinky pořídit. Spekulovalo se sice o iPhonech se zády zářícími mnoha odstíny určité barvy po vzoru Huawei či Samsungu, avšak do podobné “šílenosti” se dle nás Apple rozhodně nepustí. V úvahu připadá maximálně (PRODUCT)RED vairanta, avšak i ta by hned ze startu vcelku překvapila. Červené iPhony totiž Apple zpravidla dodatečně představil v průběhu jara. Počítejte tedy skutečně primárně s černou (respektive vesmírně šedou), bílou a zlatou a to možná jak v lesklé, tak matné variantě. Spekulacím o tom, že Apple záda některých iPhonů zmatní totiž vzhledem k tomu, že i v případě iPhonu 7 nabízel jak lesklou, tak matnou variantu černé, totiž věřit lze. 

Výkon a výdrž baterie

Není pochyb o tom, že nový čipset A13 vytvořený speciálně pro letošní iPhony ve výkonu loňský A12 Bionic překoná. Otázkou však je, jak výrazně. Zatímco z A10 na A11 byl výkonnostní nárůst brutální, z A11 na A12 se jednalo už “jen” o nižší desítky procent. Jelikož však bude letošní procesor vyráběn stejným procesem jako loňský, neočekáváme, že bychom se letos dočkali výraznějšího výkonnostního skoku. Otázkou je, zda je to vlastně škoda. Jasně, výkon vnímá obrovské procento vlastníků smartphonů jako jeden z hlavních ukazatelů kvalit jejich telefonu. Pravdou však je, že jablečné telefony jsou již řadu let natolik výkonné, že potřeby naprosté většiny jablíčkářů musí v tomto směru uspokojit lépe než na jedničku. S trochou nadsázky se tak dá říci, že jakýkoliv větší, ale vlastně i menší výkonnostní nárůst uživatelé stejně prakticky nepocítí. Benchmarky ale budou jako každý rok velmi zajímavé. To samé v bledě modrém se pak dá říci i o RAM paměti, která by se mohla dočkat navýšení ze současných 4 GB u prémiových modelů na 5 či dokonce 6 GB. Nyní bychom navýšení sice zřejmě též příliš nevyužili, za pár let s příchodem náročnějších aplikací by tomu ale mohlo být přesně naopak. 

Jak si novinky povedou z hlediska výdrže baterie zatím příliš tipovat nechceme, jelikož není rozhodně pravidlem, že by Apple každoročně výdrž iPhonů prodlužoval o mnoho hodin. Pokud však nabídnou telefony skutečně podporu obousměrného bezdrátového nabíjení, což se obecně minimálně u prémiové řady očekává, zřejmě do vínku dostanou i baterii s větší kapacitou a tedy by i mohly o poznání déle vydržet. Záležet ale bude hodně i na energetické šetrnosti procesoru a dalších mnoha faktorech, které se na výdrži telefonů podepisují. Tak či onak, výdrž zřejmě naroste a to minimálně o vyšší desítky minut. 

Porty

Nic jiného než Lightning skutečně nečekejte.

Stejně jako v případě iPhonu 11, ani u Pro modelů nelze na spodní straně očekávat jiný port než Lightning. Někomu se to nemusí líbit, někoho to může dokonce štvát, ale to je ve výsledku jediné, co s tím zmůže. Apple zkrátka USB-C zatím natolik nevěří, že by jej vnukl i do svého nejdůležitějšího a nejprodávanějšího produktu současnosti. Otázkou přitom je, zda se v tomto ohledu v brzké době změní či nikoliv. O odklonu od Lightningu se totiž spekuluje již dlouhé roky, avšak zatím to tak úplně nevypadá, že by se jej Apple chystal zrealizovat. Jasně, u iPadů Pro už jej sice nasadil, je však potřeba brát v poraz to, že se jedná o, co do využití, zcela jiný produkt než je iPhone. Jablečný tablet vám může bez větších problémů v mnoha ohledech nahradit i počítač a proto je dobré, že podporuje přímé propojení s monitorem. V případě iPhonu je ale situace jiná. Je to trochu škoda. Například řešení DeX od Samsungu není totiž vůbec špatné a pokud by se i iPhone naučil přeměnit se v osobní počítač, nikdo by se určitě nezlobil. Letos to ale nebude. 

Odolnost

Odolnost letošních iPhonů by mohla být jedním z nejzajímavějších faktorů. Jak už jsem psal včera, dá se očekávat, že díky partnerství Applu s výrobcem Gorilla Glass se opět dočkáme jejího zvýšení a telefony tak budou obtížněji rozbitelné. To ale není vše. V kuloárech se již pěkných pár týdnů šušká o tom, že budou telefony ještě voděodolnější a dočkají se speciálních podvodních režimů pro lepší ovládání a fotky. Zavedení podobných režimů by však dle nás vyžadovalo u úpravu záruky, která by se nyní vztahovala i na poškození vodou. Ostatně, nic jiného by ani při přidání podvodních režimů smysl nedávalo. 

Fotoaparát

Foťák bude dle nás suverénně největším tahákem letošních iPhonů. Očekáváme od něj proto skutečně velké věci v čele s naprosto dokonalými fotkami i portréty za jakýchkoliv světelných podmínek a snad i několika zcela nových režimů, které udělají z focení ještě zábavnější činnost. Chybět by nemělo ani vylepšení pro video a možnost vkládání efektů do něj, jelikož právě to je dle našeho názoru v poslední době přehlížené, což je rozhodně škoda. Na druhou stranu, hlavní důraz by měl klást Apple především na fotky, které jsou v posledních letech jedním z hlavních ukazatelů kvality smartphonů. 

Bylo by skutečně super, kdyby se Apple nevydal směrem velkých softwarových úprav, ale stále spoléhal především na hardwarové řešení a to softwary jen vhodně podporoval. Například u nočního režimu by se jednalo svým způsobem o revoluci, jelikož ten je u naprosté většiny smartphonů řešen primárně softwarovým zesvětlováním a jiným zkrášlováním. To má však ve výsledku vliv na výslednou fotku, která nemusí působit dvakrát přirozeně. Snad tedy bude v tomto ohledu Apple jiný.

Další novinky

Od letošních iPhonů žádné velké revoluce ve funkčnosti neočekáváme, jelikož mají spíš vycházet z modelu loňskách. Kromě fotoaparátů či obousměrného bezdrátového nabíjení, díky kterému bychom měli být schopní dobít bez problému jakékoliv zařízení s podporou Qi, tak očekáváme maximálně přidání podpory Apple Pencil, díky čemuž by mohl Apple konkurovat řadě Note od Samsungu. Mnozí sice tuto vychytávku odsuzují, avšak my zastáváme názor, že je lepší jí v telefonu mít a nepoužívat jí, než jí nemít a potřebovat jí. Ovládání iPhonů by navíc mohlo dostat s Apple Pencil nový rozměr.

Cena

U ceny iPhonů 11 Pro platí víceméně to, co u ceny iPhonu 11 – tedy že bude podobná jako u loňských modelů. Za základní verzi bychom tedy mohli zaplatit 29 990 korun, za větší model pak 32 990 korun. Poměrně zajímavé by bylo, kdyby Apple představil k 512 GB i větší 1 TB variantu, se kterou již mnozí výrobci přišli také. Nejvyšší možná cena iPhonu by tak opět povyskočila do zajímavých výšin. 

Dnes nejčtenější

.