Zavřít reklamu

Zářijová Keynote už je téměř za dveřmi a to pro mnohé jablíčkáře znamená jediné – jejich natěšenost na novinky stoupá do nezměrných výšin. Abychom vám čekání na novinky zkrátili, připravili jsme pro vás stručný souhrn toho, co od nich očekáváme my, čili redakce magazínu Letem světem Applem. Jako první tu máme naši vizi iPhonu 11, který má být přímým nástupcem iPhonu XR. 

Design, displej a barevné varianty

V redakci očekáváme, že se iPhone 11 od svého předchůdce XR v mnoha věcech neodkloní. Rozhodně bychom tedy opět vsadili na hliníkový rámeček a skleněná záda, která by však mohla mít novou – matnou – povrchovou úpravu, jak některé zdroje předpovídají. K podobnému řešení se Apple uchýlil u černého iPhonu 7, tak proč ne i tentokrát. Kromě nové povrchové úpravy by potěšily i nové barevné varianty, které potvrzovali i mnozí leakeři. Dočkat bychom se konkrétně měli zelené a fialové, které by měly dvě stávající varianty v nabídce nahradit. To nám ale přijde vcelku škoda, jelikož všechny barevné varianty mají něco do sebe. Rozhodně bychom se tedy nebáli dvě barvy přidat a stávající zachovat, díky čemuž bychom vybírali z bílé, černé, žluté, modré, červené, korálové, fialové a zelené. Výběr by tedy byl skutečně luxusní.

Největší designovou změnou bude bezesporu přepracovaný fotoaparát, který se u tohoto modelu oproti loňsku značně zvětší. Bude sice duální, i tak však bude zasazen do velkého čtvercového modulu, díky čemuž bude připomínat designově iPhony 11 Pro a 11 Pro Max s fotoaparáty trojitými. Tohle řešení je však dle nás paradoxně relativně nešťastné, jelikož nynější podoba duálního fotoaparátu na iPhonech X a XS rozhodně špatná není a pro mnohé by byla zřejmě snesitelnější nežli velký černý čtverec, kterého se zřejmě dočkáme. 

Co se týče displeje, ten bude velmi pravděpodobně opět Liquid Retina, byť zřejmě vylepšená. Velmi rádi bychom tu viděli zúžení rámečků, které jsou u iPhonu XR v porovnání s X a XS skutečně tlusté a zhubnout by určitě zasloužily. Celkový design telefony by díky tomuto kroku byl o poznání lepší a to by se mohlo ve výsledku odrazit i na jeho prodejnosti. Těžko však říci, zda se něčeho podobného skutečně dočkáme. 

Když už mluvíme o displeji, v krátkosti se zastavme i u horního výřezu v něm a Face ID. Ten svou velikost sice nezmění, věříme však, že bude stejně jako iPhony 11 Pro a Pro Max ukrývat vylepšení senzory, díky kterým bude sken obličeje ještě přesnější a tedy i kvalitnější. Zrovna v tomto směru by totiž Apple rozhodně dělat mezi modely jakékoliv rozdíly neměl. Když bezpečnost, tak rozhodně všude stejná (pokud je to alespoň trochu možné).

Výkon a výdrž baterie

Vzhledem k tomu, že jsme se vloni dočkali u iPhonu XR nasazení stejného procesoru, který tepal i v iPhonech XS a XS Max, očekáváme stejný scénář i letos – tedy všechny iPhony osazené nejnovějším a nejvýkonnějším procesorem Apple A13. Rozdíl by mohl být i tentokrát ve výši RAM, ve které by zřejmě budou mít i letos prémiové modely navrch. Přeci jen, jedná se o relativně jednoduchý způsob, jak od sebe prémiovou a standardní řadu odlišit. Faktem však je, že běžný uživatel nižší RAM paměť stejně prakticky nepozná a tudíž mu tato věc vůbec vadit nemusí. Zjednodušeně by se tak dalo říci, že naprosté většině jablíčkářů může být z hlediska výkonu naprosto jedno, zda sáhne po iPhonech 11 či 11 Pro, jelikož všechny letošní modely poběží co do výkonnosti velmi podobně. 

Výdrž baterie je jedním z nejkritizovanějších faktorů iPhonů již řadu let. I na tom by ale mohl dle nás Apple letos zapracovat a solidně jí prodloužit. V tom mu ostatně pomůže i nový procesor, od kterého se čeká kromě brutálního výkonu i nižší energetická náročnost, což se na výdrži baterie rozhodně projeví. Otázkou však je, zda se tento model dočká podpory obousměrného bezdrátového nabíjení či nikoliv. Pokud ano, dá se očekávat, že se baterie zvětší relativně dost, aby byl telefon schopen alespoň nějak rozumně nabíjet další zařízení a hned se sám nevybil. Pokud však tuto funkci iPhone 11 na rozdíl od svých bratříčků nedostane, nárůst kapacity baterie by nemusel být nikterak velký. V obou případech se dá nicméně očekávat, že se výdrž prodlouží oproti loňsku maximálně o několik hodin (přičemž v prvním případě by bylo prodloužení díky větší baterii samozřejmě citelnější).

Konektory

Zde se nemá cenu pouštět do žádných šílených spekulací. Letošní iPhony totiž nabídnou na 99,9 % opět Lightning porty, které Apple poprvé nasadil už u iPhonů 5. Tuny příslušenství, které máte s tímto konektorem doma, tedy minimálně ještě letos využijete, což je zajisté fajn. Jasně, USB-C by bylo v mnoha ohledech praktičtější, Apple mu však zřejmě stále příliš nevěří a kromě iPadů Pro jej dle nás u jiných produktů hned tak nenasadí. 

Odolnost

Odolnost iPhonů se rok od roku zlepšuje a ani letošek nebude zřejmě v tomto ohledu výjimkou. Co přesně od odolnosti očekávat sice zatím nevíme, vzhledem k partnerství Applu se společností Corning je však jasné, že sklo použité na nové jablečné telefony bude jako již tradičně skutečně velmi kvalitní a především pak těžko rozbitelné. Určitou dávku odolnosti by mohla přidat i výše zmíněná nová povrchová úprava a to zejména z hlediska škrábanců a podobných nepříjemností. Jasněji ale bude v tomto ohledu až po prvních crash-testech. 

Fotoaparát

Zatímco loňský iPhone XR nabídl pouze jeden objektiv, jeho letošní nástupce dostane do vínku výše zmíněný duál. Díky tomu by se tak měl v lecčem vyrovnat iPhonům XS a 11 Pro, jelikož bude zřejmě vycházet právě z jejich fotoaparátů. Otazníky však stále visí nad tím, jaké objektivy budou u novinky použity. V uplynulých měsících se sice vyrojilo mnoho spekulací nad tím, jaké objektivy Apple zkombinuje, avšak žádné nebyly podložené skutečně relevantními zdroji a my si tak zatím odhadovat přesné specifikace netroufáme. S jistotou však můžeme říci, že duál přinese na nástupce iPhonu XR možnost fotit v portrétním režimu i předměty a zvířata, což jeho předchůdce neuměl. V tomto směru si tak skutečně polepší. Vzhledem k tomu, že u něj nalezneme stejný počet objektivů jako u loňských XS však u tohoto modelu neočekáváme zrovna dvakrát přesvědčivé fotky za špatných světelných podmínek. Ty by sice šly vykouzlit pomocí speciálního softwaru, avšak na ten se Apple velmi pravděpodobně spoléhat moc chtít nebude. 

Cena

iPhone 11 je potřeba stále vnímat jako základní iPhone letošní modelové řady. Kvůli tomu jsme tak přesvědčeni o tom, že u něj Apple nebude cenu šponovat do nesmyslných výšin, ale naopak jí zachová na loňské úrovni či dokonce mírně povolí. Vcelku zajímavé by bylo, kdybychom se dočkali představení 512 GB varianty, které v loňské nabídce chyběla a to především z hlediska jejího nacenění. To si sice nyní tak úplně odhadovat netroufáme, za základ byste však podle nás mohli i letos zaplatit kolem 22 tisíc korun. 

Dnes nejčtenější

.