Zavřít reklamu

Před pár dny jsme informovali o nedávné večeři amerického prezidenta s generálním ředitelem Applu, Timem Cookem. Důvod návštěvy byl jediný, a to apelovat na Donalda Trumpa, aby zvážil udělení výjimky z cel pro Apple zařízení, a krátkodobě tak jablečné společnosti pomohl. Formálně byla totiž žádost Applu zamítnuta, především kvůli nedostatečné podpoře lokálních výrobců a držení většiny výroby v Číně. Přesto však Tim vznesl několik podnětných argumentů a ve finále si ho americký prezident poměrně oblíbil.

Ač je Donald Trump dokonalým případem nestálého a nestabilního člověka, v tomto ohledu je nanejvýš zásadový. Již v minulosti se vyjádřil, že Apple podle něj nepodporuje místní výrobu a místo toho se zaměřuje na levnější produkci v Číně, odkud nechává zařízení dovážet. Právě z tohoto důvodu by byla jablečná společnost jako první na ráně po zavedení dalších 10% poplatků z importu, proti čemu se Tim Cook ohradil. Podle něj by mohla cla mírně zvýšit konečně cenu produktů, což by nepotěšilo ani představitele společnosti, ani samotné spotřebitele. Zároveň by v tomto případě měli ostatní výrobci smartphonů obrovskou konkurenční výhodu, zejména potom například Samsung. Podle amerického prezidenta dávají argumenty smysl a zváží pomoc Applu, avšak pouze v krátkodobém horizontu.

Donald Trump se o Timovi nejednou pochvalně zmínil také v souvislosti s tím, že se situaci rozhodl aktivně řešit a nesnažil se cla nějak obejít. Podle slov amerického prezidenta je Tim Cook skvělý ředitel a je dobře, že v případě problému se rozhodl ho kontaktovat. Nezbývá než čekat, jak se situace nadále vyvine, jisté ale je, že se Apple většině dodatečným clům vyhne. Zmíněná 10% sazba byla posunuta na konec roku, do té doby nebudou jablečná zařízení v čele s MacBooky a iPhony jakkoliv ovlivněna. Takové štěstí ale nebudou mít sluchátka a hodinky od Applu, kterých se nakonec budou dodatečné poplatky týkat. Přesto by se však nemělo jednat o žádnou závratnou částku a pokud se Donald Trump rozhodně Applu vypomoci, bude nakonec z obliga i příslušenství.

Související články

Dnes nejčtenější

.