Zavřít reklamu

Ještě před lety byly hlavní doménou přestřelek mezi hráči konzolové války, ve kterých se hrálo především o to, jaká konzole má výkonnější hardware. Doba se však změnila a nyní se rozjel boj znovu na plné obrázky, tentokrát však o cloud. Tato technologie je klíčová pro mnoho odvětví a herní průmysl není výjimkou. V březnu letošního roku přišel Google se svou službou Stadia, která slibovala, že změní hraní her tak, jak ho známé. Netrvalo však dlouho a do ringu vstoupil další gigant, Microsoft.

Na rozdíl od Stadie, které se dočkáme až ke konci roku, Microsoft s datem vydání příliš neotálí a jeho streamovací platformu jménem xCloud si podle všeho budeme moci vyzkoušet již v říjnu. Společnost je v tomto směru poměrně ambiciozní a vypadá to, že většinu svých prostředků momentálně investuje právě do cloudových technologií. Platformu pochopitelně budeme moci využít na jakémkoliv zařízení (tedy i těch od Applu), avšak v případě hraní na televizi budeme pravděpodobně potřebovat Chromecast Ultra nebo nějakou alternativu. Hry nicméně poběží na datových centrech všude po světě, sestávajících z mnoha konzolí Xbox One S, jejichž výkon je znásoben.

Phil Spencer ale zůstává ohledně platformy xCloud nezaujatý a je si vědom toho, že ne všichni hráči budou moci efektivně streamování využít. Proto viceprezident herní divize Microsoftu spoléhá spíše na budoucí léta a počítá s tím, že se poskytovatelé internetu pomalu přizpůsobí. Tomu má pomoci nejen iniciativa mnoha zemí, jež si dala za cíl zajistit lepší připojení, ale také například Starlink Elona Muska. Zároveň společnost nechce ihned nahradit tradiční formu hraní videoher, spíše nabídnout alternativu k fyzickým konzolím. Uvidíme, jak nakonec projekt dopadne. Jisté je, že minimálně co se herní sféry týče, čeká nás zářná budoucnost.

Související články

Dnes nejčtenější

.