Zavřít reklamu

Včera odpoledne Apple zcela nečekaně světu skrze tiskovou zprávu představil “nový” iPod touch. O jeho příchodu se sice v posledních měsících poměrně hlasitě spekulovalo, avšak počítalo se s ním spíše v rámci první letošní Keynote či WWDC. Vzhledem k tomu, jaká vylepšení přinesl, se však dá krok Apple svým způsobem pochopit. Svou chvilku slávy pod reflektory by si totiž iPod touch zřejmě kvůli nim ani nezasloužil. Jeho hodnocení však nyní nechme stranou a podívejme se na něj spíše jako na dílek do komplexní jablečné skládačky s názvem iOS 13. Právě tu totiž mohl Apple jeho včerejším představením dostavět. 

Největším vylepšením iPodu touch je nasazení procesoru Apple A10 Fusion, který tepe i v iPhonech 7. K tomuto kroku se mohl Apple uchýlit prostě jen proto, že procesory A8, který v iPodech tepaly ještě donedávna, se již zkrátka pro jeden produkt nevyplatí vyrábět, kdežto v případě A10 Fusion je tomu přesně naopak. Objevují se však i názory, že se tak Apple rozhodl kvůli kompatibilitě iPodu touch s iOS 13. Ten má na rozdíl od iOS 12 podporovat o poznání méně zařízení, jelikož bude zřejmě o poznání náročnější na výkon. A hádejte, jaké nejstarší procesory tepou v iOS produktech, které Apple v současnosti ve svém Online Storu i mimo něj nabízí. Pokud tipujete, že A10 Fusion, máte pravdu. Je tedy možné, že se v pondělí na úvodní Keynote dozvíme, že iOS 13 podporuje jen zařízení s čipsetem A10 Fusion a novějším. 

Spousta z vás nyní určitě namítne, že podporu by měl dostat i iPhone 6s, jelikož se o něm v uplynulých týdnech nemluvilo jako o 100% “zaříznutém” modelu. To je sice pravda, na druhou stranu se však obecně předpokládalo, že menší iPhone SE Apple s iOS 13 zařízne a to nikoliv kvůli nevýkonnému procesoru, ale kvůli malému 4” displeji. Tuto teorii však včerejší představení 4” iPodu touch naprosto boří. V tuto chvíli ta de facto existují jen dvě logické varianty – buď se iOS 13 dočká iPhone 6s a i SE, nebo se jej naopak nedočká ani jeden z těchto modelů. Jakákoliv jiná kombinace by totiž byla od Applu skutečně velká podpásovka, kterou by jen těžko obhajoval. 4” displej totiž na iOS 13 stačit rozhodně musí, jelikož je naprostá hloupost, že by jej iPod touch za pár dní nedostal. 

Už nyní je jasné, že pondělní Keynote bude mimořádně zajímavá právě kvůli (ne)podpoře starších iPhonů. Teoreticky by totiž mohla pobořit vše, na co jsme byli ještě donedávna zvyklí – tedy mnoho let dostupné aktualizace. To lze bezesporu označit za skutečně výrazný krok, který si Apple před uživateli obhájí zřejmě jen naprosto dokonale fungujícím iOS 13, se spoustou dechberoucích vylepšení. Na ty to však bohužel úplně nevypadá. Moudřejší ale samozřejmě budeme až příští pondělí večer. 

Související články

Dnes nejčtenější