Zavřít reklamu

Pamatujete si ještě na poprask, který vyvolaly chyby Meltdown a Spectre obsažené v procesorech předních výrobců v čele s Intelem na začátku loňského roku? Divil bych se, kdyby ne. O chybách, kvůli kterým byly především počítače zranitelné, se totiž hovořilo intenzivně prakticky všude dlouhé týdny. Pokud si však myslíte, že se podobný problém objeví jen jednou za spoustu let, jste na omylu. Intel totiž nyní přiznal objevení další chyby jeho procesorů. Ta nese název ZombieLoad a je součástí téměř každého čipu vyrobeného od roku 2011. 

Chyba se měla týkat údajně téměř všech Maců vydaných od roku 2011. Přesné modely ale známy nejsou:

Nově objevená chyba má umožňovat obnovu soukromé historie procházení či dalších citlivých dat, která pak mohou unikat a ohrožovat tak své vlastníky. ZombieLoad se ve skutečnosti skládá ze čtyř částí, respektive menších chyb, které mohli hackeři využít k získávání dat. Nicméně obavy z toho, že by mohli celý váš počítač převzít a ovládat na dálku mít podle dostupných informací nemusíte. 

Intel se o chybě od bezpečnostních výzkumníků dozvěděl již zhruba před měsícem a hned začal na pracích na opravě. Ty již dokončil a Apple je následně zařadil do své aktualizace 10.14.5, která vyšle v pondělí večer. Bezpečnostní updaty pak budou dostupné i pro macOS Sierra a High Sierra. Pokud tedy chcete mít svůj Mac 100% zabezpečený, doporučujeme aktualizovat. Že by hackeři chybu využívali sice zatím prokázáno nebylo, bylo by ale určitě zbytečné jim v tomto ohledu tuto možnost vůbec nabízet. 

Oprava s sebou bohužel přináší bohužel i jeden vedlejší nepříjemný efekt. Podle Intelu se totiž tato softwarová úprava podepíše i na výkonu procesorů a to zhruba o 3 % u klasických PC a až o 9 % u datacenter. Ani v jednom případě se tedy nejedná o nikterak velký výkonnostní propad (přeci jen horní hranice vůbec dosáhnout nemusí), ale i tak nepotěší. Snad se tedy v následujících měsících už žádné podobné chyby neobjeví a naše stroje budou plně bezpečné. 

usb-c macbook

Dnes nejčtenější

.