Zavřít reklamu

Společnost Intel, která Applu dodává procesory pro všechny Macy a MacBooky, se včera nechala slyšet, že je konečně připravena na expedici procesorů vyrobených 10nm výrobním procesem. Tyto procesory jsou určeny pro mobilní desktopová zařízení, tzn. notebooky, anebo MacBooky. Pokud si teď v duchu říkáte „konečně“, tak byste měli vědět, že ve výrobním procesu Intel hluboko zaostává. Například společnost TSMC, která produkuje mobilní procesory pro jablečnou společnost, už dávno pracuje se 7nm výrobním procesem. 7nm procesory se již objevují například v nejnovějších iPhonech XS a XS Max, a také v nejnovějším iPadu Pro v podobě čipu Apple A12.

Jisté je, že Intel dodá datové modemy do letošních iPhonů 11. Takto budou vypadat:

První 10nm desktopové procesory Ice Lake by se měly objevit v noteboocích na konci tohoto roku. Prozatím však není jisté, zdali se i kalifornský gigant rozhodne pro využití těchto procesorů. V posledních týdnech je totiž atmosféra mezi Applem a Intelem vcelku napjatá. Intel totiž nebyl schopný jablečné společnosti dodat dostatek procesorů, čímž se podle Applu snížil jeho kvartální zisk oproti minulému čtvrtletí o celých 5 procent. Kdyby byl dostatek procesorů, tak by Apple mohl prodat více Maců a MacBooků. Intel si je nedostatků procesorů vědom a podle dostupných zpráv už pracuje na nápravě. Omezení dodávek by tak mělo skončit už v letošním červnu.

Jablečná společnost se navíc nijak netají tím, že již delší dobu pracuje na svých vlastních ARM čipech, které v budoucnu použije ve svých Macích a MacBoocích, namísto těch od Intelu. Apple se tohoto kroku rozhodně nebojí, a to rozhodně právem. Jablečné procesory, které tepou v mobilních zařízeních od Applu, jsou bezesporu skvělé. Je tak velice pravděpodobné, prakticky jisté, že v budoucnu budou procesory zkonstruované Applem tepat i v jablečných počítačích. Apple se tak konečně nebude muset ohlížet na dodávky od Intelu, který navíc používá na dnešní dobu vcelku zaostalé technologie. Stačí se podívat na již zmiňované procesory vyrobené 7nm výrobním procesem, které společnost TSMC již využívá. Intel uvedl, že se na stejnou úroveň dostane nejdříve v roce 2021. To je sice pěkné, kde ale bude za dva roky společnost TSMC?

Související články

Dnes nejčtenější