Zavřít reklamu

Včera začala v San Jose dvoudenní konference F8, kterou Facebook míří na vývojáře. Generální ředitel, Mark Zuckerberg, odpovídal zejména na otázky bezpečnosti osobních údajů a sdělil, jakým směrem se bude Facebook v budoucnu ubírat. Chce mu dát zcela nový směr a napravit špatnou pověst, jakou v posledních letech získal. Řadě zásadních otázek se prozatím vyhnul, ale snad zavede na jejich téma diskuzi následující den.

Zuckerberg dříve řekl, že Facebook musí rychle reagovat a tvořit velké věci, zatímco dnes prohlásil, že musí spíše napravit věci, které v minulém roce zkazil. Podstatnou část dne věnoval vysvětlování všech způsobů, jak chce Facebook posílit ochranu soukromí a zlepšovat životy všech lidí.

Nový design, funkce, lepší ochrana údajů a mnohem více

Facebook čekají velké změny, které mají napravit jeho pověst o žalostné ochranné osobních dat, stejně jako o jejich zneužívání (v desítkách zemí probíhá vyšetřování, jestli a jak data zneužil). Zuckerberg podotkl, že budoucnost není jenom o nabízení nových produktů, ale o celkovém řízení společnosti a přístupu k tomu, co dělají. V návaznosti na to odhalil něco málo z redesignovaného Facebooku, který klade důraz na skupiny a častější zobrazování jejich obsahu na hlavní stránce.

Zdroj galerie – 9to5mac

Uživatel by tak měl v informačním kanále vidět více relevantního obsahu. Facebook také nově přidá specifické funkce pro jednotlivé komunity, např. skupiny zaměřené na brigády/práce budou moci přijímat pracovní nabídky přímo od zaměstnavatelů, zatímco ve skupinách o zdraví bude zase možné administrátory požádat, aby ostatním skryli vaše osobní údaje. Šéf Facebooku též potvrdil přípravu nových Windows a macOS aplikací pro Messenger, které dorazí ke konci letošního roku.

Nový design v iOS aplikaci Facebooku se už začíná pozvolna uživatelům zobrazovat. Na telefonu jej tak můžete mít již i vy:

Facebook už nechce v nové vizi spojovat svět, ale skupiny lidí

Aktuálně propojuje Facebook lidi z celého světa, v budoucnu má ale spojovat výhradně jednotlivé skupiny se stejnými zájmy. Facebook tím chce docílit, aby lidé odložili telefony/počítače, a scházeli se častěji face to face. Jedním z takových nástrojů je seznamka nazvaná Secret Crush, díky níž zjistíte, kdo z vašich fb přátel o vás jeví zájem. Zároveň dojde také k vylepšení karty „Události“, která usnadní jejich hledání v okolí.

Vedení společnosti vyjádřilo úmysl zacílit Facebook k propojení menších skupin už před dvěma lety, poprvé se o myšlence zmínil Mark Zuckerberg v roce 2017, když řekl, že je Facebook mocný nástroj umožňující reálná setkání lidí/skupin. To se celkem dost vzdaluje původní myšlence, kdy chtěl propojit lidi z celého světa. Že to nebude úplně fungovat se ukázalo v roce 2016, kdy si političtí propagandisté zaplatili, aby se jejich fake news dostali mezi širokou veřejnost, ačkoliv o to vůbec nestála.

Facebook už podnikl řadu kroků k naplnění své nové vize, ale ne všechny byly úspěšné. Když počátkem roku 2018 oznámil, že vylepšuje algoritmus News Feed, aby se lidem zobrazovaly „smysluplné sociální interakce“, odrovnal tím řadu vydavatelů/on-line magazínů, jejichž zisky závisely na Facebooku už léta. Zuckerberg uvedl, že pokud je Facebook v posledních letech vnímán jako ekvivalent pro digitální náměstí, chce ho přebudovat na digitální obývák, v němž každý najde pouze to, co potřebuje.

Jak to bude s propojením zpráv Messengeru, WhatsAppu a IG?

Úterní oznámení nám sice přiblížilo vizi Facebooku, která zahrnuje také razantní zlepšení ochrany osobních údajů, ale neodpověděla na řadu jiných důležitých otázek. Otazník visí třeba nad zahájením šifrované platformy pro zasílání zpráv mezi Messengerem, Instagramem a WhatsAppem. Takové řešení by podle Zuckerberga poskytovalo chráněnou komunikaci pro miliardy lidí; zároveň ale upozornil na riziko zneužití, kdy někdo může např. šířit nenávist a uniknout následkům.

Facebook už pracuje nějakou dobu na prototypu, který se teď snaží vyladit s pomocí odborníků z celého světa. Mnozí si také přejí diskuzi o Facebook News Feed, informačním kanále, z něhož mířila mezi lidi spousta dezinformačních a falešných zpráv. Zdroj uvádí, že snaha Facebooku vnucovat se do různých aspektů života bude i nadále pokračovat. Třeba v Indii teď testuje u milionu uživatelů na platformě WhatsApp novou platební metodu, s níž chce expandovat do dalších zemí.

Na Instagramu zase spustil nákupní kanál a umožnil kupování věcí přímo z konkrétních profilů. Ačkoliv Zuckerberh tvrdí opak, všechno nasvědčuje tomu, že chce Facebook prostřednictvím svých aplikací jenom posbírat více dat o svých uživatelích a vydělat tak ještě více peněz.

Je to logické, fungování Facebooku je z velké části placeno právě reklamou, kterou můžou inzerenti oslovit miliardy lidí po celém světě. Nedávná zpráva o hospodaření Facebooku ukázala, že se příjmy společnosti z reklam neustále zvyšují. Po dalších slibech tak zbývá zamyšlení, jestli skutečně dojde k razantním změnám, nebo společnost pouze dostane „čerstvý nátěr“, ale vevnitř zůstane stejně zkažená.

Zdroj galerie – 9to5mac: 

Na co ještě Zuckerberg na F8 neodpověděl, ačkoliv by měl

Většina velkých platforem umožňuje vývojářům vydělávat tvorbou her a dalších aplikací, které následně zpeněží, nebo v nich prodávají prémiový obsah. Facebooku ale takové aplikace chybí, a unikají jim tak obrovské zisky, které by rád dostal pod svá křídla. Facebook by se měl na konferenci dále zabývat rozšířenou realitou, facebookovou seznamkou nebo chytrými hodinkami. Harmonogram letošní konference naznačuje, že chce Facebook letos zapracovat na marketingu a službách pro zákazníky, zejména na lepším zobrazování reklam, což už dnes zmínil.

Mark Zuckeberg, generální ředitel společnosti Facebook, se i nadále úspěšné vyhýbá odpovídání na nejzásadnější otázky. Pro Facebook to nebyl zrovna nejlepší rok, několikrát byl obviněn, že zneužívá osobní data svých uživatelů k manipulaci veřejného mínění. Podle informací je nyní ve vážném ohrožení přes 30 milionů účtů kvůli hackerským útokům, zatímco další systémové problémy se týkají zhruba 2,3 miliardy uživatelů.

Zuckerberg čelil ostré kritice a trefným otázkám, co se (ne)potvrdilo?

Nedávno vydal Zuckerberg rozhovor s Yuvalem Harari, který se zaobírá nejzásadnějšími otázkami: Chce Zuckerberg využít Facebook jako nástroj, s jehož pomocí stmelí celý svět, nebo ho úmyslně rozdělovat? Jakým způsobem buduje systémy umělé inteligence, které slouží jako nástroje dohledu a kontroly? Nepodkopává internetová ekonomika lidskost a demokracii?

Harari uvedl, že by rozebrání každé z otázek vydalo na odpověď v knižní délce, a znepokojuje ho, jak slabé jsou Zuskerbergovy odpovědi. Podle něj to vypadá, že se sám generální ředitel vzdává víry v sílu Facebooku.

Příklad rozhovoru Zuckerberg vs. Harari

Harari zmínil, že čím více dat je na jednom místě, tím je jednodušší vyvíjet algoritmy a přizpůsobovat jednotlivé nástroje v on-line prostředí. Ve výsledku pak vznikne „cíl jednoho“, který může přímo ovlivňovat celou společnost jediným směrem. Harari to přirovnal k totalitnímu režimu, který centralizováním informací vítězí nad demokracií.

Zuckerberg odpověděl, že je v otázce demokracie optimističtější. Podle něj je pro demokracii potřeba, aby lidé o problémech mluvili. Totalitní systém prý bude z hlediska předkládání informací pokaždé efektivnější než demokracie, ale uvedl, že inteligentní lidé se zajímají o otázky bezpečnosti svých údajů a diskutují o nich, což je pro technologický průmysl dobré.

Generální ředitel Facebooku doufá, že vždy zvítězí demokracie, a nebude docházet k prosazování autoritářských názorů. Ačkoliv přiznal, že cítí trochu obavy, když mu Harari klade takové dotazy. Podle kritika se zdají být Zuckerbergovy odpovědi na otázky neuspokojivé, protože jim chybí osobní pohled. Odpovědi prý úmyslně rád zobecňuje, než aby zaujal pevný postoj.

Harari se začal mj. zaobírat myšlenkou, jak moc velký má Facebook vliv na myšlení lidí, jak moc ovlivnil volby v jednotlivých zemích, a jestli lidi skutečně stmeluje, nebo naopak rozděluje. Zuckerberg dnes sice svou vizi přednesl, ale ani to na otázku zcela neodpovídá. Facebook má každopádně poskytnout přístup k citlivým údajům uživatelů desítkám akademiků, kteří budou vliv Facebooku zkoumat. Společnost Facebook se zavázala, že nebude do výzkumu jakkoliv zasahovat.

zuckerburg-f8-2019

Dnes nejčtenější

.