Zavřít reklamu

Internet je už dnes skoro taková samozřejmost jako elektřina. Většina z nás se na něj doma nebo v kanceláři připojuje hlavně přes WiFi, kde na rozdíl od mobilních tarifů není žádné FUP, tedy omezení objemu stažených dat. Určitá omezení mohou být ale i na WiFi, když máme třeba nehodný modem. Podle čeho dnes moderní internet poznáme? V rámci seriálu Spolehlivý internet s operátorem UPC přinášíme pár pojmů, které jsou s ním internetem spojené.

WiFi booster

Kvalitu svého internetu zákazníci nejčastěji posuzují podle toho, jak jim funguje domácí WiFi. Tu může ovlivnit více faktorů a poměrně často se v bytech a domech stává, že signál z modemu je v některých místnostech výborný, ale v jiných slabý, někdy dokonce žádný. S tím může pomoci takzvaný WiFi booster, neboli Powerline adaptér, což je moderní zařízení, které vytváří z domácí elektrické sítě síť internetovou a tím rozšíří internet v celé domácnosti. Díky němu jen přes elektrické zásuvky velmi snadno a rychle dostanete signál z jedné strany bytu na druhou.

Přeřaďte s WiFi na pásmo 5 GHz

Možná jste se setkali se situací, kdy se vám obsah z internetu stahuje věčnost, nebo se uprostřed spojení přeruší, a musíte začít znova. Případně nemůžete v klidu sledovat video, protože se neustále zastavuje. Může za tím být modem. Současné WiFi pracují ve dvou režimech, starší využívají frekvenci 2,4 GHz a nové pak 5 GHz. Ideální je investovat do chytřejšího WiFi modemu. Ten už totiž umí sám vyhodnocovat, které pásmo je pro konkrétní situaci lepší, a automaticky se na něj přepne. Právě takový modem automaticky získáte, pokud se stanete zákazníkem UPC. Pásmo 5 GHz představuje novější a vyspělejší rozsah pro vysílání Wi-Fi, má také více kanálů, které se vzájemně nepřekrývají. Omezuje tak rušení signálu například od sousedů. Je ovšem třeba vzít v potaz i to, že 5 GHz je sice lepší pro rychlost, ale zároveň hůře prostupuje skrze zdi, proto se 5GHz hodí ideálně k pokrývání větších místností a 2,4 GHz zase pro členitější byty.

Díky protokolu IPv6 k internetu brzy připojíte i ledničku

S moderním internetem souvisí například i takzvaný IPv6, internetový protokol verze 6. Jedná se o novou generaci čísel internetového protokolu, o vylepšení IP verze 4 (IPv4), který byl zaveden v roce 1982. IPv6 sice nepřináší žádné přímé výhody, ale ukazuje, kam internet směřuje a že v domácnostech bude hrát dobré internetové připojení stále větší roli. IPv6 totiž přináší masivní rozšíření adresního prostoru, tedy možnosti přidělit všem zařízením jejich vlastní IPv6 adresu. Už nyní má průměrná domácnost k WiFi připojeno zhruba deset zařízení, nejčastěji mobily, počítače, herní konzole. Do budoucna k nim bude přibývat chytré televize, ledničky a další domácí zařízení.

HTTPS pro vyšší bezpečnost i rychlost

Také provozovatelé internetových stránek přecházejí na nový protokol, ze staršího HTTP na HTTPS. Jsou to první písmena internetové adresy, která se vyplatí sledovat. HTTPS mají už delší dobu například banky, ale je stále rozšířenější i na mnoha jiných webech, včetně UPC. S protokolem HTTPS si můžete být jisti, že jste na důvěryhodném webu, který se zároveň rychleji načte. Pokud na něm máte své webové stránky, tak je internetové vyhledávače budou v přirozených výsledcích vyhledávání zvýhodňovat. Už nyní to například dělá Seznam.cz. Starší protokol je totiž méně důvěryhodný a uživatelům na něm hrozí více rizik.

Základ je kvalitní síť

Pokud chcete mít opravdu spolehlivý internet, který nebude ovlivněn nepřízní počasí nebo povětrnostními podmínkami, zajistí vám neomezený objem dat a stabilní rychlost, je nejlepší volbou optické připojení. UPC svou optickou síť stále rozšiřuje, jen loni ji zpřístupnilo pro dalších 19 900 domácností a aktuálně má síť tohoto operátora v České republice na dosah 1 529 300 domácností.

Tipy na zlepšení internetového připojení najdete v těchto článcích:

  • Více informací najdete také na webu UPC.

Dnes nejčtenější

Další články