Zavřít reklamu

Můžete mít připojení s výbornými technickými parametry, ale se svým internetem doma nebo v kanceláři stejně možná nebudete spokojeni. První věc, kterou byste v takovém případě měli ve své domácí nebo firemní WiFi síti prověřit, je modem. Právě ten má na kvalitu připojení zásadní vliv. V rámci seriálu Spolehlivý internet vám se společností UPC přinášíme několik tipů, jak můžete díky správné volbě a nastavení modemu své připojení jednoduše zlepšit.

Roli hraje frekvence: 2,4 GHz vs. 5 GHz

Nejčastějším problémem bývá zarušené WiFi pásmo. Potýkají se s ním zejména zákazníci v bytových domech, kde může být signál rušen od sousedů ze všech stran. Běžné WiFi dnes pracují ve dvou režimech, starší využívají frekvenci 2,4 GHz a nové pak 5 GHz. Ideální je investovat do chytřejšího WiFi modemu. Ten už totiž umí sám vyhodnocovat, které pásmo je pro konkrétní situaci lepší, a automaticky se na něj přepne. V dnešní době je běžné, že jedna rodina využívá klidně i více než deset zařízení, která se připojují k domácí WiFi. Nejsou to jen počítače a mobily, ale také televize, herní konzole nebo třeba ledničky. Pokud není domácí WiFi síť správně nastavená, může snadno i jedna z těchto technologických vymožeností zabrat většinu kapacity modemu a na ostatní pak zbyde jen velmi špatný signál.

Důležitý je i WiFi adaptér ve vašem zařízen

Vliv na má i to, jaké přístroje ke své WiFi síti připojujete. Do současných mobilních zařízení (notebooky, tablety, chytré telefony a další) se dodávají tzv. WiFi adaptéry (karty), které jsou jejich nezbytnou součástí, aby vůbec fungovalo bezdrátové připojení k domácí síti a internetu. Pro ilustraci uvádíme dva základní typy – pro pásmo 2,4 GHz (s normou 802.11 b/g/n) a tzv. dual band adaptéry, které umí pracovat na pásmech 2,4 a 5 GHz zvlášť (norma 802.11 n/ac, případně novější). Pokud netušíte, jak na počítačích s operačním systémem Windows 7 a novějším jednoduše odhalíte, zda váš bezdrátový adaptér WiFi umí pracovat na frekvenci 5 GHz, projděte si tento návod.

První pomoc

Jestli s kvalitou připojení nejste spokojeni, podívejte se, jaký modem máte a dohledejte si jeho parametry. Bližší informace k modemu včetně jeho modelového označení naleznete na štítku umístěném na jeho spodní části. Každý poskytovatel internetu by měl mít o modemech, které poskytuje zákazníkům, podrobný přehled na svém webu.

Pokud se stanete zákazníky UPC, dostanete ke svému tarifu automaticky chytrý modem, který všem vašim zařízením zajistí neustále optimální připojení. Pokud jste s připojením dlouhodobě spokojeni, máte chytrý modem a náhle se kvalita signálu zhorší, je dobré jako první vyzkoušet to nejjednodušší – restart modemu. Tento jednoduchý krok často pomůže. Chcete-li modem restartovat, odpojte ho ze sítě elektrické energie na dobu 30 sekund. Poté jej zapojte zpět.

Více informací o modemech a jejich nastavení najdete na webu UPC.

Související články

Dnes nejčtenější