Zavřít reklamu

Apple Watch jsou v poslední době jedním z nejpopulárnějších produktů od Applu. Za svou přízeň vděčí i senzorům monitorujícím zdraví, které mají obrovský potenciál zachraňovat lidské životy. Hodinky disponují například jednoduchým senzorem snímání tepu a jejich poslední verze se dokonce dočkala senzoru EKG. Díky němu mohou uživatelé odhalit skrytou srdeční chorobu, avšak v současné době je tento skvost zpřístupněn pouze obyvatelům za velkou louží – ve Spojených státech amerických. Podle nově zveřejněného patentu by se však podobné vychytávky mohly v budoucnu dostat dokonce i do MacBooků.

Samotný patent nese označení „Přenosné elektronické zařízení s integrovaným bio-senzorem“ a v jeho dokumentaci nalezneme popis toho, jak by vše mohlo fungovat na větším zařízení, kterým může být právě MacBook. Apple však namísto klasické podoby senzoru, kterou můžeme znát z Apple Watch, chce přijít s něčím novým. Navrhuje totiž jakési dvojité dírkování přímo v šasi laptopu, které bude překryto průhlednou nebo neviditelnou vrstvou. Po funkční stránce by se nic nezměnilo a dočkali bychom se stejného způsobu měření, jakým disponují jablečné hodinky. Z MacBooku by vyzařovalo zelené světlo, které by se následně odrazilo od zápěstí zpět a došlo by k analýze sesbíraných dat.

Prohlédněte si popsané obrázky zveřejněné spolu s patentem:

Senzor by měl být schopen změřit hned několik hodnot. Mezi těmi by se měl objevit tep, míru dýchání, jak moc máme okysličenou krev, krevní tlak a celkový objem krve. Dočkat bychom se taktéž mohli implementace infračerveného záření, které by bylo schopné detekovat podíl vody v těle. Podle patentu by byl senzor schopen fungovat ve dvou módech. V tom prvním, v kterém se by se nacházel většinu času, by monitoroval běžné funkce, a to zcela nepřetržitě. V tom druhém by docházelo k daleko sofistikovanějšímu měření, které by pochopitelně poskytlo daleko přesnější informace, avšak byla by nutná jeho speciální aktivace a určitá míra spolupráce ze strany uživatele.

Senzor by se mohl strategicky nacházet hned vedle trackpadu, tudíž během psaní by mohlo docházet ke zmiňovanému snímání dat. Spolu s ním by však mohl přijít také určitý vývoj. Senzor by dokázal rozpoznat přítomnost lidské ruky, díky čemuž by se náš MacBook nemusel uspat v naší přítomnosti, přestože zrovna nic nemačkáme. Jak je však u Applu zvykem, své patenty chrlí do světla doslova jako na běžícím páse. Spousta z nich však nikdy nespatří světlo světa a prozatím nikdo nedokáže říct, zdali se této vychytávky v budoucnu dočkáme. Co si o tomto myslíte vy? Koupili byste si takový MacBook?

Související články

Dnes nejčtenější