Zavřít reklamu

Jedním z největších vylepšení, které se u smartphonů v letošním roce objeví, má být podpora pomalu nastupujících 5G sítí. Právě ty si však pravděpodobně na iPhonech ještě chvíli neužijeme a to kvůli soudní bitvě mezi Applem a Qualcommem – výrobcem modemů. Jeho komponenty totiž nyní zastupují ty od Intelu, který však není podle mnoha analytiků ve vývoji 5G ani zdaleka tak daleko, jako právě Qualcomm. Tato tvrzení nyní potvrzuje i agentura Reuters, která uvedla, že přední zástupci Intelu s uvedením takových čipů do roku 2020 u smartphonů spíše nepočítají.

S tímto tvrzení přišla Sandra Rivera, vedoucí síťového podnikání společnosti Intel v oblasti čipů. Ta naznačila, že i kdyby Intel stihnul 5G čipy v roce 2019 připravit, nebude to dost brzy na to, aby se objevily ve smartphonech v roce 2019, tedy ani v iPhonech 11. Podle agentury Reuters je ale v zájmu Applu iPhony v roce 2019 s 5G modemovými čipy představit. Proto údajně hovoří nad těmito čipy se zástupci Samsungu a MediaTeku. Podrobnosti sice nejsou známy, nicméně z informací z uplynulých týdnů se nezdá, že by se společnosti blížily jakékoliv zdárné dohodě.

Takto vypadá jeden z konceptů iPhone XI:

Zpráva z počátku letošního roku naznačovala, že Apple vynakládá značné úsilí, aby vytvořil svůj vlastní modemový čip a oprostil se tak v tomto směru od externích dodavatelů. Agentura Bloomberg pak v prosinci oznámila, že Apple se s 5G iPhony vytasí v roce 2020. Na tomto roce se tedy shoduje valná většina zpravodajských portálů. Otázkou zůstává, zda je skutečně nutné do nových iPhonů mermomocí vkládat 5G modemový čip jen proto, že to technologie umožňuje. Tím spíše, když 5G pokrytí je zatím opravdu velmi chabé. Například společnost Verizon ve čtvrtek přislíbila, že do roku 2020 pokryje sítí páté generace až 30 měst ve spojených státech, což je relativně slabé. U nás by mohlo být 5G pokrytí sice o poznání veselejší, jelikož se dle dostupných informací na něm již nějakou dobu pracuje, bližší informace ale zatím též známy nejsou.

 

Související články

Dnes nejčtenější