Zavřít reklamu

Přijde mi, jako by to bylo včera, co jsme v létě roku 2017 na Letem světem Applem hltali každý únik informací ohledně chystaného iPhonu X. Jednou z nejdiskutovanějších věcí byla tehdy implementace čtečky otisků prstů do displeje, která se v průběhu roku několikrát potvrdila a následně vyvrátila, takže jsme si její (ne)existencí nebyli stoprocentně jistí prakticky do představení samotného iPhonu. Možná i proto mnoho uživatelů zklamalo, když jí Apple iPhonu X nevnukl a nahradil jí systémem Face ID. Nyní, téměř rok a půl po představení iPhonu X, přijde s takto vyřešenou čtečkou otisků prstů u Galaxy S10 největší konkurent Applu – Samsung – ve snaze přebrat mu i díky ní některé jeho uživatele. Jak se však alespoň podle posledních úniků informací zdá, právě čtečka otisků prstů v podání Samsungu bude z určitého úhlu pohledu k smíchu. 

Když se začaly objevovat informace o tom, že Samsung přesune čtečku otisků prstů ze zad pod displej, mnoho jeho uživatelů neskrývalo nadšení a přiznám se, že i já spolu s kolegy z redakce jsme zbystřili a byli na jeho řešení zvědaví. Před pár měsíci se však začaly objevovat první zvěsti o tom, že si čtečka otisků prstů pod displejem Galaxy S10 tak úplně nerozumí s tvrzenými skly – tedy jedním z nejpoužívanějších ochranných prvků smartphonů současnosti. Tyto spekulace nyní potvrzuje čím dál více zdrojů a fotek, na kterých jsou tvrzená skla s otvorem kvůli čtečce opatřeny. Podobné řešení je ale, ruku na srdce, skutečně úsměvné a je jasné, že design telefonu více či méně zohyzdí. Nebo si snad dokážete představit na svém iPhonu X v jeho spodní části kruhový otvor? Vsadím se, že určitě ne. 

Jeden z úniků ochranných skel, který potvrzuje otvor pro čtečku otisků prstů (zdroj):

Možná někteří z vás začnou nyní namítat, že ani Apple produkty nejsou s kompatibilitou tvrzených skel zcela dokonalé a jako důkaz budou poukazovat na náš nedávný článek s novými iPady Pro, které mají s ochrannými skly též problémy. Je však potřeba si uvědomit jednu věc – zatímco na tablet používá tvrzené sklo spíše hrstka uživatelů, v případě smartphonů se naopak bavíme o většině či minimálně o jejich velké části. Zvláštní řešení skla pro Galaxy S10 tak bude mít ve výsledku daleko větší dopad než nefunkčnost některých skel u iPadů a potažmo i jiných tabletů. Tím rozhodně nechci Apple nějak obhajovat, protože si myslím, že i na jeho tabletech by měla být skla 100% funkční, avšak jsem přesvědčen o tom, že řešení s otvorem je skutečně nešťastné a de facto degraduje účel tvrzeného skla jako takového. 

Takto bude jeden z modelů Galaxy S10 vypadat:

Co říci závěrem? Je určitě skvělé, že se Samsungu podařilo dostat čtečku otisků pod displej a to nejspíš i ve velké kvalitě, avšak problém se skly jen potvrzuje to, co se o něm a potažmo i o spoustě dalších výrobců androidích smartphonů říká již léta. Nedokázal totiž dotáhnout zajímavou věc k úplné dokonalosti. Ve výsledku tak můžeme být možná rádi, že se Apple drží svých zásad a k podobné věci by se nikdy neuchýlil. 

Samsung-Galaxy-S10_fb

Související články

Dnes nejčtenější

.