Zavřít reklamu

iPhone 6 touch id iconKdyž Apple v roce 2013 představil iPhone 5s a společně s ním i čtečku otisků prstů zabudovanou v domovském tlačítku, tak ho chtěl každý z nás. Někdo čtečce možná nedůvěřoval, ale pro drtivou většinu se stala velkým lákadlem a každý si chtěl tenkrát vyzkoušet, jaké to je odemykat telefon jen svým otiskem a přitom vědět, že je maximálně zabezpečený. Ostatní výrobci samozřejmě nemohli zůstat pozadu, a tak začali u svých nejlepších telefonů nabízet čtečku také. Dnes je tak téměř v každé vlajkové lodi.

Jenže Apple má jednu neuvěřitelnou výhodu. Vlastní totiž na čtečku otisků prstů ve smartphonu většinu patentů, a to hlavně díky různým akvizicím. To neznamená, že by Touch ID bylo rychlejší než čtečky u konkurence, ale je bezpečnější, a to znatelně. A právě to potvrzuje i nejnovější pokus Michiganské státní univerzity.

iPhone 6s Touch ID home button FB

Policie totiž tamní výzkumníky z kybernetického oddělení požádala, aby jim pomohli dostat se do smartphonu oběti, který byl chráněný právě otiskem prstu. Výzkumníci přitom od policie získali jen fotografie otisku a na základě těch museli vytvořit speciální model povrchu prstu, který musel být navíc vodivý. Kvůli různým nedostatkům museli navíc softwarově dopočítat chybějící místa a zvýraznit různé linky.

Leckoho by napadlo použít 3D tiskárnu, které jsou v poslední době dost populární, ale výzkumníkům nakonec stačila obyčejná tiskárna jen se speciálním inkoustem, který upravili tak, aby byl vodivý. Otisk pak vytiskli, papír přiložili na čtečku a po několika pokusech se povedlo. Telefon, kterým byl Samsung Galaxy S6, se skutečně podařilo odemknout, k čemuž značně napomohlo i to, že zmíněný smartphone od jihokorejského giganta nevyžadoval po neúspěšných pokusech kód tak, jak to vyžaduje například iPhone, když pětkrát špatně přiložíte prst.

Stejný postup se jim pak podařilo zopakovat i na telefonu Honor 7 od čínského giganta Huawei. iPhone podrobili testu také, ale Touch ID se jim prolomit nepodařilo. Stejně tak se jim nepodařilo prolomit čtečku i u některých dalších telefonů.

A hlavní ponaučení, které byste si měli z tohoto článku odnést? Autentizace na základě otisku prstu u smartphonu není bezpečná. Je snadno zneužitelná a do vašeho telefonu je možné se dostat. Je jedno jestli se jedná o Samsung, Huawei nebo dokonce Apple. V minulosti se několikrát podařilo prolomit i Touch ID, i když druhou generaci na iPhonu 6s prozatím ještě ne. Kód ale bude vždy bezpečnější.

*zdroj: theguardian, via: živě.cz

Dnes nejčtenější

.