Zavřít reklamu

Apple Car je již dlouholetým tématem, které se čas od času probere k životu. Projekt Titan je jednou z nejtajuplnějších součástí práce Applu. Zpráv, týkajících se projektu, není mnoho, a některé si dokonce vzájemně odporují.S projektem Titan jsou spojena nejrůznější zvučná i méně známá jména, několik patentů a nespočet více či méně pravděpodobně znějících zvěstí o tom, čím se vlastně Titan zabývá. Co o něm dosud víme?

Bude to auto, nebo ne?

Na samém počátku projektu Titan stálo přesvědčení, že Apple vyvíjí vlastní autonomní vozidlo. Po četných personálních změnách a zvěstech, že projekt bude uložen k ledu, se Tim Cook vyjádřil o Titanu jako o projektu, zaměřeném na „autonomní systémy“. O něco později se ale začaly opět objevovat zprávy, naznačující, že by přece jen mohlo jít o vůz. K této myšlence se dokonce jednu dobu přikláněl i analytik Ming-Chi Kuo.

Bude samořiditelné

Ať už Apple vyvíjí auto jako takové, nebo pracuje na příslušných systémech, jisté je jedno: půjde o autonomní technologii. Prvek samořiditelnosti je tedy společný pro obě varianty zaměření projektu Titan. Napovídá tomu například řada patentů, podaných v souvislosti s projektem. Dochází již dokonce k testování technologie na veřejných kalifornských silnicích.

Zásobárna talentů

Apple svůj automobilový projekt bere smrtelně vážně – alespoň tak lze soudit podle osobností, které v jeho rámci nabírá. S projektem jsou spojená poměrně zvučná jména z oblasti automobilového průmyslu, ale také jiných oborů. V červnu loňského roku například Apple najal bývalého inženýra z NASA, v srpnu se zase připojili lidé, kteří v minulosti pracovali pro společnost Tesla. V projektu se před pár lety objevila i jména, spojená například s automobilkou Porsche.

Virtuální realita? Žádný problém

Na první pohled by se řízení auta a virtuální realita mohly zdát jako dvě naprosto neslučitelné věci. Koncept spolehlivého autonomního vozu by ale tento zdánlivý rozpor mohl snadno překonat. Jinými slovy: pokud si váš vůz dokáže zcela bez problémů poradit sám se sebou, s jízdou i s vozovkou, můžete si v něm teoreticky dělat, co chcete. V Applu jsou si tohoto faktu velice dobře vědomi. Patent, pocházející z loňského roku, ukazuje jasně možnost zapojení VR s možností promítání nejrůznějších scén.

Koncept Apple Car od Ericka Martineze (iDropNews):

Větší, než jsme čekali

Loni proběhla médii zpráva o tom, že jeden z bývalých inženýrů Applu byl obviněn z neoprávěněného nakládání s tajnými informacemi, souvisejícími s projektem. Pro Apple, pověstný svým tajnůstkářstvím, to příliš dobrá vizitka nebyla, soudní dokumenty spojené s případem ale o projektu Titan odhalily pár zajímavých informací. Vyšlo například najevo, že na projektu pracuje kolem pěti tisíc zaměstnanců, rozdělených do týmů, a že jde o narůstající počet.

Nové auto, nové Mapy

S autonomní dopravou je spojený i systém výkonných senzorů a technologie strojového učení, spoléhající na data z map. Dá se tedy předpokládat, že Apple svou platformu Mapy v souvislosti s projektem Titan celkově přepracuje a vylepší. Přestože mají Apple Maps stále ještě své nesporné mouchy, nedá se Applu upřít snaha o jejich neustálé vylepšování, a souvislost s projektem Titan je vcelku nasnadě.

Ještě lepší technologie

Apple v rámci projektu Titan vyvíjí a testuje vlastní technologie pro autonomní systémy. Zprávy z loňského října naznačují, že některé ze součástek hypotetického Apple Car by mohly nést nálepku „Designed by Apple in California“. Do výroby komponent pro autonomní Apple vozidlo by mohla být zapojena i společnost TSMC.

Do šesti let nejpozději

Navzdory všem možným únikům, odhadům a analýzám je stále ještě projekt Titan zahalen pořádnou rouškou tajemství. V současné chvíli nemůže nikdo s jistotou říci, kdy přesně výsledek projektu spatří oficiálně světlo světa, loni se ale analytici víceméně shodli na tom, že Apple Car system by se mohl ke svým majitelům dostat mezi lety 2023 a 2025.

Související články

Dnes nejčtenější