Zavřít reklamu

Společnost Apple zveřejnila dopis, který její ředitel Tim Cook adresuje investorům a souvisí s finančními výsledky za první fiskální kvartál roku 2019. Jeho obsah však akcionáře Applu ani za mák nepotěší.

Apple letos očekává tržby ve výši zhruba 84 miliard dolarů a hrubou marži 38 % – při vyhlašování finančních výsledků v listopadu loňského roku Apple udával, že očekává tržby mezi 89 miliardami a 93 miliardami dolarů. Poměrně radikálním snížením svých odhadů tak víceméně potvrdil spekulace analytiků z předchozích týdnů o tom, že se jeho produkty a zejména pak nové iPhony neprodávají ani zdaleka tak, jak sám očekával.

Největším trhákem loňska měl být iPhone XR. Zatím to však vypadá spíš tak, že bude největším propadákem:

Viníků neúspěchu je hned několik

Pokud by se očekávání Applu, týkající se příjmů, naplnila, znamenalo by to v této oblasti meziroční pokles. Podle Cooka na to má vliv jak načasování vydání iPhonů XS, XS Max a XS spolu se silou amerického dolaru. Produktům, jako jsou Apple Watch Series 4, iPad Pro, MacBook Air a AirPods se zase v průběhu loňské vánoční sezóny nepodařilo udržet krok s poptávkou. Cook ve svém dopise rovněž uvedl, že na nižší míru přechodu na novější modely měl vliv i program bezplatné výměny baterie, který zákazníci hojně využívali. Pokles Apple v loňském roce zaznamenal i na čínském trhu.

V závěru svého dopisu Cook vyzdvihl pozitivní výsledky za prosincový kvartál: nárůst počtu aktivních zařízení nebo například nárůst zisku ze služeb či nositelné elektroniky. „Apple inovuje tak, jako žádná jiná společnost na světě, a nohu z plynu rozhodně nepouštíme,“ uzavřel, a dodal, že sice není v silách jablečné společnosti změnit makroekonomické podmínky, ale že Appl podniká “jiné iniciativy v zájmu zlepšení výsledků”. Zmínil například program výhodné výměny staršího iPhonu za nový, který označil za přínos pro ekologii i pro jednotlivé zákazníky.

tim-cook-sad-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější