Zavřít reklamu

Přestože je WWDC zaměřená především na software, dočkali jsme se dnes i odhalení dvou hardwarových produktů – konkrétně Macu Pro a displeje. Pojďme se tedy nyní společně podívat na první jmenovaný přístroj. 

Mac Pro se řídí podle hesla “modularita a flexibilita”. Díky tomu se do něj tak jednak jednoduše dostanete, ale i jej alespoň podle Applu jednoduše v mnoha ohledech upgradujete. Srdcem Macu Pro je procesor Intel Xeon se 28 jádry, kterému může sekundovat až 1,5 TB RAM paměť. Ke chlazení pak bude sloužit obrovský heatsink, který by měl zachovat optimální teplotu stroje za každé situace. Nový stroj lze osadit jinými kartami PCI, Apple pro ně připravil celkem 8 jednoduchých slotů a čtyři duální. Naleznete v něm ale i zcela nový modul pro grafiku s názvem MPX module. 

Grafiku Macu Pro zajistí grafika Radeon Pro Vega II se 14 teraflopsy a 32 GB HBM2 pamětí. Nový modul navíc umožňuje použití až dvou těchto karet, díky čemuž se jedná suverénně o nejvýkonnější grafický stroj na světě, který bude například pro tvůrce složité grafiky a videí naprosto dokonalý. A jen tak mimochodem – nejen dvě karty lze do Macu nasadit, ale dokonce i dva MPX moduly. Dostat se tak můžete celkem na čtyři karty. 

V Macu naleznete novinku ve formě komponentu Afterburn, což je ve zkratce hardwarový akcelerátor pro zpracování až šesti miliard pixelů za sekundu. Samozřejmostí je pak podpora ProRes či ProRes RAW. Problém by u tohoto stroje neměl být třeba se třemi streamy v 8K či dvanácti ve 4K rozlišení. O dostatečný přísun energie se postará neuvěřitelný 1400 wattový zdroj. 

Vraťme se ale ještě chvíli ke chlazení. To totiž zajišťují celkem čtyři ventilátory – tři nasávají vzduch dovnitř a jeden pak teplý odsává ven. Trable s přehříváním by se tak tu dostavit neměly, což je rozhodně po problémech MacBooků či iMacu Pro dobrá zpráva. 

Kromě videa nemá Mac Pro problémy ani se zvukem. Na Keynote totiž Apple demonstroval přehrávání až tisíc stop přehrávaných najednou a to jak jinak než bez sebemenšího problému. Co se pak týče videa, Mac zvládne například 8K preview bez jakéhokoliv renderu a to zcela plynule. Při editaci navíc lze v reálném čase přidávat různé filtry, které jsou sice náročné na výkon, avšak Mac si s nimi díky svému brutálnímu výkonu bez problému poradí. I díky tomu se tak jedná o nejvýkonnější Mac, který kdy Apple vytvořil. 

Cena nového Macu Pro začíná na 5999 dolarech, za které dostanete verzi s 8jádrovým Xeonem, 560X Radeon a 256 GB RAM paměti.

Související články

Dnes nejčtenější