Zavřít reklamu

Měsíce čekání jsou u konce. Apple před malou chvílí světu ze San Jose představil nový iOS 13 pro iPhony a iPady, který v nich v září nahradí stávající iOS 12. Pojďme se tedy podívat na novinky, které na jablečné telefony a tablety spolu s tímto systémem dorazí. Málo jich totiž rozhodně není a všechny jsou více než zajímavé. 

Hned na úvod části věnované iOS 13 se Tim Cook pochlubil tím, že se stávajícím iOS 12 je spokojeno na 97 % lidí a je že je nainstalováno na 85 % zařízení, což je v porovnání s předešlým iOS 11, který obsahoval celou řadu chyb, takřka neuvěřitelné. Konkurenční Android 9 je pak nainstalován dokonce jen na 10 % zařízení. Poté už přišla řada na Craiga Federighigo, který iOS představoval i v loňských letech. 

První novinkou je výrazné zrychlení Face ID a to o parádních 30 %, což by mělo být při odemykání skutečně znát. Apple dále zapracoval i na aplikacích a jejich “balení” v App Storu, které je nyní o 50 % menší než předtím. Dále potěší i dvakrát rychlejší zapínání iPhonu, než tomu bylo v iOS 12. 

Konečně Dark Mode!

Řada poté přišla na vymodlený Dark Mode, který přebarví světlé části iOS na tmavé a díky tomu bude procházení systému například v noci o poznání příjemnější. Dark Modu se dočkají například Poznámky, Kalendář, Zprávy, Mapy či Apple Music. 

Klávesnice a rozhraní při sdílení fotek

Dočkali jsme se i vylepšení klávesnice, na které je nyní možné psát “swajpováním” po ní, tedy pouhým přejížděním prstů namísto klasického tapání na jednotlivá písmena. Toto řešení sice již nabízí některé aplikace třetích stran, avšak podpora i u nativní klávesnice rozhodně potěší. Fotky dostaly nové rozhraní pro sdílení, které je nyní daleko přívětivější pro uživatele a i daleko designově povedenější. 

Safari, Apple Music, Mail, Poznámky a Připomínky

Internetový prohlížeč Safari začne nově nabízet více možností pro změnu velikosti textu, díky kterým bude prohlížení různých webů pro osoby s horším zrakem daleko přívětivější. Apple Music se naučily lyrics a to skutečně velmi pěkně. Do Mailu dorazila možnost pro jednoduché úpravy textu typu “ztučnění” textu a do Poznámek zase dorazily složky. Slušných vylepšení se dočkaly i Připomínky, které nyní daleko lépe využívají lokace či jsou nyní schopny například odesílat zprávy lidem, které v poznámkách zmíníš. 

Apple Maps 

Mapy od Applu jsou jednou z mála věcí, za kterou je prakticky od jejich představení tvrdě kritizován. To by se však mělo nyní konečně změnit. Mapy jsou totiž nyní o poznání detailnější a nabízí po vzoru Googlu i možnost 3D prohlížení reálných míst, po kterých se budeme moci na iPhonech de facto procházet. Mapy jsou navíc neuvěřitelně bezpečné a perfektně ochraňují vaši polohu. 

Když už mluvíme o sdílení polohy, i to se dočkalo vylepšení. Nastavit jde nyní například to, že s danou aplikací sdílíte polohu pouze jednou a poté vás musí znovu požádat o ověření. iOS 13 vás nově upozorní notifikací, pokud vás nějaké aplikace sledují na pozadí.

Nová možnost bezpečného přihlašování 

Ke přihlašování přes Google či Facebook nyní přibývá v mnoha aplikacích i možnost Přihlásit přes Apple. Tato možnost je velmi jednoduchá a jak je u Applu zvykem, chrání skvěle vaše soukromí. Její aktivace je velmi jednoduchá – de facto jen “tapnete” na tuto možnost, autorizujete se přes Face ID či Touch ID a je hotovo. Tato možnost navíc umožňuje, zdali chcete s vývojářem sdílet vaší emailovou adresu. Pokud ne, tato možnost zabezpečení vygeneruje zcela novou mailovou adresu a tu s ním dále sdílí. Adresa může vypadat například jako fasoidoa4213ij52Q41dioas@privaterelay.appleid.com.

HomeKit Security Video 

Zajímavého vylepšení se dočkali i HomeKit, který nyní nabízí možnost HomeKit Security Video pro bezpečnostní kamery. Analýza videa probíhá doma a nikoliv v cloudu pvo větší bezpečnost, poté se zašifruje a pošle na iCloud. Na tom se pak na 10 dnů uloží, přičemž se nebude počítat do vašeho cloudového úložiště. Přestože se jedná o vychytávku, která nejspíš valnou většinu z vás nezaujme, je poměrně zajímavá a do chytrých domácností skutečně vítaná.

Komunikace bude jednodušší 

Znáte ten pocit, když vám dorazí iMessage z neznámého čísla a vy absolutně netušíte, od koho by mohla být? Přesně těmto problémům by mohl být s iOS 13 konec. Tento systém totiž umožní sdílet vaše jméno a profilový obrázek i s uživateli, které nemáte v kontaktech. 

Memoji a animoji 

Apple u iOS 13 nezapomněl ani na zajímavé vylepšení pro Memoji, kteří si nyní mohou dopřát oční stíny, rtěnku, piercingy, zuby, náušnice, nové účesy, čepice, brýle a doonce i AirPods! Memoji se navíc v novém systému “převtělily” i do samolepek a emoji, takže je můžete jednoduše posílat v běžné konverzaci a budou dokonce i součástí klávesnice. 

Fotoaparát a Fotky 

Postprodukce Fotek v iOS 13 je výrazně přepracovaná a nabízí daleko lepší možnosti úpravy světla, stínů a prakticky všech dalších atributů, díky čemuž tak budete moci fotky skvěle opravovat i bez aplikací třetích stran. U videa jsme se zase konečně dočkali možnosti otáčení, které nebylo v nativní aplikaci doposud možné. 

Skvělou věcí, která potěší především majitele iPhonů s nižším úložištěm, je automatické odstraňování duplikátů, díky kterému budete mít fotky v galerii vždy jen jednou. Do Fotek nyní dorazil i jakýsi fotodeníček, tedy deníček s fotografiemi. Přepracování se dočkalo i rozhraní pro prohlížení fotek a videí ve Fotkách, pro které lze nyní využívat gesto pinch to zoom pro zobrazení fíce či méně fotek (jako je tomu například nyní na Apple Watch). Vše je ve Fotkách nyní dokonale uspořádáno podle času a vy si tak můžete perfektně zrekapitulovat uplynulé dny, týdny, měsíce či roky. 

Dočkali jsme se i novinky ve formě dynamického zobrazování fotografií, které funguje tak, že pokud například každý rok navštěvujete jedno místo a na jeho fotografii se zadíváte, Fotky vám automaticky nabídnou i fotky z tohoto místa z předešlých let.

AirPods

Přes AirPody bude nyní velmi jednoduché vyřídit například iMessage. Pokud vám dojde, přečte vám jí Siri a vzápětí jí i odešle. Vy tak nebudete muset vytahovat z kapsy svůj telefon. Potěší i fakt, že podobnou vychytávku budou moci využívat vývojáři i u aplikací 3. stran a to díky Siri kuti.iOS 13 přináší dále možnost sdílet hudbu z jednoho iPhonu do více iPhonů a to tak, že to, co bude hrát v uších vám, bude hrát i druhé osobě. Jedná se tedy rozhodně o užitečnou novinku, byť možné ne tak dokonalou, jak možná mnozí doufali.

CarPlay

CarPlay je v současné době funkční na 90% všech vozidel prodaných v USA a 75% všech vozidel celosvětově. Aktualizace CarPlay je proto velmi důležitá. Nově jsme přepracovali samotný dashboard, který umožňuje sledovat na větších displejích více informací najednou, stále jsou však prvky dostatečně velké a jejich ovládání je bezpečné. Jednou z věcí, které nás skutečně těší je fakt, že služba Waze je dostupná v rámci CarPlay.

Siri

Siri prošla největším zdokonalením hlasu v historii jejího vývoje. Nově tedy zní jako skutečná osoba a je připravena být ještě mnohem osobnější než kdy dříve.

Článek budeme postupně aktualizovat 

ios 13 fb

Dnes nejčtenější

.