Zavřít reklamu

Mnohými milovaný a mnohými nenávidený. Aj tak by sa dal charakterizovať fenomenálny titul Fortnite z dielne Epic Games, ktorý vytvoril globálny ošiaľ, aký sme tu už dlho nemali. Obľúbená hra sa dokonca dočkala ocenenia The Golden Joystick za najlepší titulu roka 2018, čomu nasvedčovala aj fanúšikovská anketa. V dnešnej dobe by sme tak len márne hľadali titul, ktorý sa vyrovná hre Fortnite, ktorý je dostupný v rámci všetkých dostupných platforiem. V tejto tematike však existuje aj odvrátena strana mince, ktorá nie je taká svetlá ako ju vykresľujú samotní tvorcovia. Fortnite sa totiž podľa štatistík, prieskumov a výpovedí množstva ľudí zaslúžil o početné rozvody, rozvraty rodín a dokonca aj o odvykačky v prípade maloletých detí, u ktorých je hra extrémne populárna.

Počas uplynulých mesiacov sme sa neraz dočkali vyjadrenia od špecialistov a psychológov, ktoré pojednávali o závislosti na tomto titule. Mnoho odborníkov prirovnáva závislosť na Fortnite k závislosti na heroíne, čo znie ako poriadne vážna diagnóza. Ľudia sa takisto odvolávajú aj na najvyššie miestav podobe vývojárov z Epic Games a žiadajú ich o svoje vyjadrenie na túto tému. Epic však vo väčšine prípadov nereaguje, čo je však viac než pochopiteľné. Ich hra vykazuje obrovské zisky a jej hrateľnosť stále stúpa. Ako tvorcovia herných zážitkov si svoju úlhu splnili viac než dobre a preto nie je na mieste, aby sa chyba hľadala práve u vývojárov. Každý autor hier sa predsa do biznisu púšťa s tým, aby oslovil čo najväčšie publikum ľudí.

Odpoveď na tento problém pritom vôbec nie je tak zložitá, ako by sa zdalo. Ak je dieťa závislé na určitej videohre, je v prvom rade na rodičoch, aby tomu zamedzili. V Amerike sme sa však mohli stretnúť aj s riešeniami, ktoré zahŕňajú rozvody, odlúčenia a posielanie detí na odvykacie kúry. Ak si teda so svojim adolescentom neviete dať rady, je potrebné jednoducho obmedziť prístup k smartfónu alebo konzole. Fortnite síce pobláznil väčšinu herného sveta, no určite sa nejedná o žiadnu novinku. Závislosť na hrách možno sledovať už od čias Atari alebo arkádových automatov, ktoré si svojho času tiež vyslúžili poriadnu dávku kritiky. Je teda len otázkou času, kedy túto senzáciu odnesie čas a svet gamingu si vo svojom hľadáčiku opäť nájde svoj nový objekt.

Fortnite

Dnes nejčtenější

.