Zavřít reklamu

Spor Epic Games a Applu nabírá na čím dál větších obrátkách. Poté, co včera večer Apple stáhl z App Store velmi oblíbenou hru Fortnite, protože porušovala kvůli nově představení platební metodě podmínky jeho obchodu, totiž podal Epic na Apple žalobu a to právě za jeho jednání. 

Žaloba Epicu na Apple se točí kolem neoprávněného stažení jeho hry z App Store s tím, že je v ní poukazováno na snahu manipulovat se světovými trhy s aplikacemi, blokování hospodářské soutěže a potlačování inovací. Ve výsledku se tedy jedná o protisoutěžní nebo chcete-li monopolní praktiky proti vývojářům, což je jednak neregulérní a jednak nezákonné. Apple sice dlouhodobě tvrdí, že tomu tak není, avšak stále více společností i politiků je nakloněno k přesnému opaku. 

Hlavním problémem celého sporu jsou pravidla App Store, která jsou velmi přísná a zatímco vývojářům dovolují málo, Apple má takřka neomezenou moc. Skvělým příkladem může být i 30% provize z nákupů přes App Store, kterou vývojáři musí z každého nákupu přes jablečný obchod Applu odevzdat, jelikož jiná cesta, jak jednoduše a především pak regulérně s ohledem na pravidla obchodu neexistuje. Právě proti tomu se nyní pokusil vymezit Epic zavedením vlastního platebního řešení, čímž však porušil pravidla App Store, což vedlo ke stažení Fortnite. 

Nutno nicméně podotknout, že se stažením Fortnite Epic takřka 100% počítal, jelikož žaloba na Apple přistála na stůl soudu jen pár desítek minut poté, co se ke stažení hry odhodlal. Zároveň Epic na svůj youtubový kanál vyvěsil parodii na ikonickou reklamu 1984, jejíž výroba mu zcela určitě zabrala slušnou porci času. S trochou nadsázky se tak dá říci, že zavedení nového platebního systému bylo jen provokací pro zažehnutí roznětky sporu. Jak se vyvrbí je však v tuto chvíli ve hvězdách. Nutno nicméně podotknout, že Fortnite zmizel i z Google Play a to z podobných důvodů jako z App Store.

Související články

Dnes nejčtenější

.