Zavřít reklamu

Jako takřka každý rok, i letos nám z cen nových produktů od Applu spadla zkrátka a jednoduše brada. Jasně, Apple je dražší než konkurence. Aby si ale účtoval za 512 GB variantu iPhonu XS Max přes 43 tisíc korun? Někde je tato cena možná adekvátní produktu, nikoliv však u nás a v nám podobných zemích. Tedy alespoň dle názoru některých členů naší redakce, se kterými jsem se o cenách produktů od Applu v posledních dnech bavil. 

Na produkty od Applu je totiž potřeba nahlížet svým způsobem hned dvojím pohledem. Jeden pohled je náš, coby český, a druhý například americký. Nebavme se teď ale o platech zde a tam. To tu totiž nyní až takovou roli nehraje. Hlavní roli hraje především to, co vlastně produkt nám a potažmo Američanům nabízí. Už vidíte ten rozdíl? Vsadím se, že určitě ano. Pokud totiž žijete právě v USA či v jiných Applu zaslíbených zemích, můžete si užívat jeho služby skutečně plnými doušky. Na platby můžete využívat bez problému Apple Pay, s přáteli můžete být v kontaktu skrze LTE na vašich Apple Watch či si ve chvílích nudy pokecáte se Siri, která rozumí každému vašemu slovu a je schopná díky geolokaci nalézt například kavárny poblíž. Pokud pak trpíte problémy se srdcem, určitě oceníte EKG, kterým disponují nové Apple Watch Series 4. Ovšem pouze, pokud žijete v USA. „Čtyřkové“ Apple Watch pak nabízí i detekci pádů, která může zachránit život například starším lidem či sportovcům, kteří se mohou zranit na odlehlém místě. I zde je ale omezení. Zatímco v USA a dalších zemích bude tato novinka fungovat perfektně díky LTE připojení, my budeme pro její funkčnost potřebovat u sebe iPhone, což je opět do jisté míry omezující.

Novinky jsou moc pěkné, leč poměrně drahé (na to, že jsou o spousty funkcí „osekané“): 

Za všechny tyto “vylepšováky” si samozřejmě nechává Apple bohatě zaplatit, což je naprosto logické. Není to ale na druhou stranu tak trochu špatně? Proč bychom za ně vlastně měli platit i my, když ani jedna z výše zmíněných věcí v našich končinách nefunguje? Určitě budete namítat, že se nedá prodávat jeden produkt ve více zemích za úplně jiné ceny. Na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, jaká kouzla je Apple schopen dělat například jen díky softwarovým aktualizacím, takže by určitě nebyl problém například v blokaci určitých věcí v určitých zemích, čímž by se svým způsobem vyvaroval kritice.

Otázkou je, jaká prodejní cena je ještě adekvátní, jaká už moc nízká a jaká naopak příliš vysoká. Je jasné, že samotná výroba produktů a jejich vývoj přijdou společnost na nemalé peníze, a tudíž by iPhony za pakatel určitě neprodávala. Zároveň je těžké říci, jakou část z ceny si Apple právě za služby (jejichž valná většina je u nás nedostupná) účtuje a kolik spolkne třeba takový iOS a jeho aktualizace, které jsou samozřejmě v ceně produktů také započítány. I kdyby ale byla částka za nedostupné služby nízká a Apple jí odečítal v zemích, kde nejsou služby dostupné, získal by tím u zákazníků spoustu plusových bodů. Jak ale všichni dobře víme, na plusové body se příliš nehraje a peníze jsou až na prvním místě (což Applu jakožto společnosti, jejíž úkol je vydělávat nelze vyčítat). Dokud si tedy bude Apple jistý tím, že mu my a zákazníci v zemích, kde je dostupnost jeho služeb na stejné úrovni, budou produkty kupovat ve stejné míře jako doposud, nemá důvod ke změnám. A jak to podle prodejních statistik vypadá, ještě nějaký ten pátek mít nebude. 

Podtrženo, sečteno – ceny produktů se mi zdají neadekvátní ne kvůli tomu, že by byly nekvalitní nebo celkově předražené, ale zkrátka kvůli tomu, že mi nenabízí tolik, kolik by nabízet mohly. Je to samozřejmě velká škoda. Na druhou stranu si ale nebudu dělat iluze, že by se vše lusknutím prstu změnilo. Všechno v silách Applu totiž samozřejmě není. Například výše zmíněné EKG z Apple Watch Series 4 musí projít zdlouhavými schvalovacími procesy v jednotlivých zemích, jelikož je na něj nahlíženo jako na zdravotní pomůcku, což samozřejmě zabere mnoho času. Ale kdo ví. Kdyby byly i u nás veškeré služby dostupné, třeba by nám strašlivých 43 tisíc za iPhone XS Max připadalo najednou snesitelnějších.

iphone xs max

Dnes nejčtenější

.