Zavřít reklamu

Upřímně jsme si myslel, že jsme to vysvětlovali před více než pěti lety a většina lidí již chápe, proč nejsou ceny na americkém a českém Apple store zcela stejné. Po přečtení některých komentářů je však jasné, že ne každému je zřejmé, proč za telefon v ČR nezaplatí to stejné co v USA. Důvody jsou přitom poměrně snadné, ceny uvedené na Apple.com jsou bez DPH, která je v každém státě USA jiná a je připočítána dle lokality, ve které bydlíte. Samozřejmě lze argumentovat tím, že existuje velmi málo států USA, ve kterých je DPH nulová, ovšem těch je skutečně jen hrstka. Oproti tomu ceny na českém Apple store jsou včetně 21% DPH, které zkrátka při nákupu zboží odevzdáte chtě nechtě státu.

Ceny navíc dále zvyšuje také dovozní CLO, které musí zaplatit dovozce zboží na území, ve kterém jej následně prodává. K částce tedy dále musíte připočítat CLO. Dalším důvodem je pak záruka. Zatím co v USA je záruka na zboží pouze jeden rok, v ČR je ze zákona záruční lhůta dva roky, což dále zvyšuje náklady na servis produktů, což se taktéž odráží na ceně daného produktu.

Je tedy důležité vycházet z cen v eurech, které platí pro většinu států Evropské unie. Pokud se podíváte na Apple Store prodejny našich sousedů, pak zjistíte, že ceny v Eurech jsou například za základní model iPhone XS 1149€, což je podle dnešního kurzu ČNB 29 400Kč, v ČR se pak telefon prodává pouze o 500Kč dráže, což je způsobeno pohyblivým kurzem a dalšími drobnostmi, které Apple zohledňuje při své cenotvorbě. Pokud tedy chcete srovnávat ceny produktů společnosti Apple v ČR se zahraničím, je důležité za zahraničí považovat naše sousední země, ve kterých platí stejně jako v ČR nutnost odvést DPH a ceny uvádět včetně DPH, zaplatit při dovozu do EU taktéž CLO a držet v rámci celé EU záruku po dobu 24 měsíců. Právě díky těmto třem výše uvedeným náležitostem jsou ceny v EU opravdu vyšší než v USA.

Marvel

Související články

Dnes nejčtenější

.