Zavřít reklamu

Hranie videohier sa rok od roka stáva populárnejším trávením voľného času a už dávno neplatí, že videohry sú určené iba pre mladšiu generáciu ľudí. Zábavka v podobe niekoľkých hodín za počítačom, či hernou konzolou je často spájaná so závislosťou, no vo väčšine prípadov veľmi skresleným spôsobom. Čína však v tomto fenoméne vidí vážny problém a preto sa ho snaží riešiť na vyšších miestach. Podľa tamojších vedcov a lekárov sa v krajine rapídne rozšírila krátkozrakosť v prípade detí, za čo vraj môže nadmerné hranie videohier. Ministerstvo školstva sa preto snaží presadiť nové pravidlo, ktoré by malo limitovať čas strávený hraním videohier.

Toto riešenie je samo o sebe veľmi neefektívne a plné dier, nakoľko je veľmi ťažké určiť a následne ustriehnuť odporúčaný čas pre zabávanie sa hernými titulmi. Medzi návrhy patrí napríklad časová kontrola v prípade online hier, vekové nastavenia prístupu alebo jednoduchý dozor rodičov. Čína verí, že aplikáciou tohoto pravidla by sa do ročne podarilo znížiť poruchu krátkozrakosti až o 0,5 percenta do roku 2023. Tento návrh sa postupne rozšíril aj na ministerstvo financií a príslušné športové úrady, ktoré ho plne podporujú. Znenie návrhu je však doslova smiešne. Navrhovatelia sa domnievajú, že deti by nemali prichádzať do styku s needukatívnou formou počítačovej práce na viac ako 15 minút v rámci jednej hodiny. V prípade pomôcok pri štúdiu sa toto číslo zvyšuje na 30-40 minút, s prislúchajúcimi prestávkami.

Tento problém sa týka aj extrémne populárnych mobilných titulov. Napriek tomu, že plán má vo svojej podstate pozitívne prvky, jeho znenie a opatrenia k dodržiavaniu sú nanajvýš prehnané.

Čína je známa svojím postojom k tejto problematike, čo dosvedčujú aj nedávne opatrenia voči dostupnosti herných titulov v krajine. Od marca/března 2018 tam platia zákony, ktoré majú za úlohu posudzovať a schvaľovať, ktoré hry budú dostupné pre obyvateľov krajiny. Po ohlásení tohoto plánovaného kroku okamžite klesla hodnota akcií herných spoločností Tencent a NetEase. Jedná sa o dve najväčšie firmy pôsobiace na videohernom trhu v Číne, ktoré majú na svedomí obľúbené počiny v podobe PUBG a Minecraft. Je veľmi nepravdepodobné, že by sa navrhovaný plán na redukciu videohier uplatnil, minimálne s prezentovanými opatreniami. Mobilný gaming, ako aj tradičné počítačové a konzolové hranie  je v Číne veľmi populárne a mnoho popredných analytikov tvrdí, že by tento krok mohol vyvolať zbytočné konflikty medzi vládou a veľkými korporáciami.

Hry
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější