Apple připustil, že studenti ve Foxconnu nelegálně sestavovali iPhone X

Před pár dny jsme vám přinesli krátký pohled na to, co vlastně stojí za výrobou iPhonů a jaké podmínky musí dělníci v továrnách, kde se jablečné telefony vyrábí, vytrpět. Pokud jste si však mysleli, že tím zprávy o tamních poměrech končí, byli jste na omylu. Dnes totiž obletěla svět zajímavá a poměrně znepokojivá informace, která vrhá na Apple poměrně ponurý stín.

Jablečná společnost dnes potvrdila webu Financial Times informaci, že studenti čínských středních škol, kteří měli v továrnách povinný tříměsíční pracovní program, čili jakési praxe, běžně překračovali zákonem stanovené limity hodin na výrobní lince. Jedním dechem však dodala, že k tomu studenti nuceni nebyli.

Kde je pravda?

Vyjádření studentů však vypovídají o úplném opaku. Podle jejich slov totiž dostalo téměř tři tisíce studentů jasnou podmínku, že pokud si stáž v továrnách neodbudou, jejich studium na střední škole končí. Pokud tedy chtěli studenti postoupit do dalšího ročníku, museli útrapy výroby s velkým množstvím přesčasů, kvůli kterým pracovali běžně jedenáct hodin denně, přetrpět.

Samotný Foxconn, u kterého k těmto praktikám docházelo, se zatím k celé situaci nevyjádřil. To, že na výrobu nových iPhonů najímá rok co rok mnoho pomocných sil, není nic neobvyklého. Praktiky, které však studenti popisují, standardní rozhodně nejsou. Jen on však zřejmě na vině není. Podle vyjádření některých studentů nese totiž velký díl viny i samotná škola. “Naše škola nás tu nutí pracovat. Práce, kterou tu vykonáváme, přitom nemá s našimi studii prakticky nic společného,” například tvrdí jedna studentka. Jiný student se zas pozastavuje nad tím, že u něj nebylo nic neobvyklého smontovat 1200 iPhonů X denně, což však rozhodně za 8 hodin, které jsou standardem, nestihnete.

Uvidíme, jak se tedy celá situace vyřeší. Jelikož však o problému Apple ví a pravděpodobně i věděl, nejspíš se žádného velkého vyšetřování nedočkáme. Na tom, že studenty nikdo k přesčasům nenutil, si totiž tvrdě stojí.

Zdroj: 9to5mac

|
3
Leitz

Diskuze

  Zoufale postrádám postoj redakce, avšak nikoli vůči Applu, ale vůču Číně, její zaměstnanecké politice a ochotě hájit práva svých občanů, pokud jim kdy vůbec nějaká dala. Odbory jsou v Číně zakázány.

  Neustále se na internetu na toto téma šije výhradně do Apple, jako by snad byl jediným výrobcem, který si nechává něco montovat v Číně, přitom je to výhradně problém čínského pracovního trhu, tamní politiky, práv a tamní úrovní svobody.

  O tom se ale tiše mlčí a prstem se ukazuje výhradně na Apple. A to nemluvím o zástupech čínomilů, kteří utrácejí peníze za produkty čínských státních firem bez jakékoliv veřejné kontroly a náhledu, ale obratem se neustále navážejí do Apple.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz