Zavřít reklamu

Většina z vás mi dá za pravdu v tom, že je letošní iPhone X opravdu úchvatný telefon. Úspěch suverénně nejdražšího masově vyráběného telefonu světa je však v továrnách, které ho pro Apple připravují, vykoupen mnohdy až nelidskými podmínkami.

Není žádným tajemstvím, že jsou produkty Applu ve velkém montovány v obřích továrnách v Číně či jiné asijské zemi. Není se čemu divit, pro Apple je tato alternativa ekonomicky nejpřijatelnější a tamní firmy díky němu získají naopak obrovské zakázky, na kterých zbohatnou. Jak to tak však ve světě bývá, mnohé čínské firmy bohatnou na úkor svých zaměstnanců, kterým platí za jejich práci minimum. Celý problém však nespočívá jen v nízkých platech, ale i podmínkách, které v továrnách převládají a (ne)možnostech zaměstnanců se svému zaměstnavateli nějakým způsobem vzepřít.

Tímto tématem se již řadu let zabývá i newyorská organizace China Labor Watch (CLW). Ta je totiž skálopevně přesvědčena, že jsou zaměstnancům poskytovány nelidské podmínky, které se musí za každou cenu zlepšit. Zatím se to však téměř nedaří.

V říjnu tohoto roku došlo například v jedné z čínských továren ke vzpouře, která měla na problémy se zaměstnavateli upozornit. Jelikož je však o práci v Číně nouze a tamní obyvatelé pracují v některých končinách takřka kde se dá, nebyl problém nepohodlné zaměstnance nahradit novými pracovními silami. Zbytek, který se podle vedení společnosti provinil málo, pak “jen” nedostal zaplaceno.

Chcete výplatu? Tento měsíc ne

Celkově je placení u některých čínských dodavatelů poměrně zajímavě a pro mnohé z nás nepochopitelně řešeno. V továrně, kde se odehrála již zmiňovaná vzpoura, totiž prý platí stylem “daří se prodeje – platíme, nedaří se prodeje – platíme méně nebo vůbec.” A právě to je v případě prodejů iPhonů 8 poměrně závažný problém. Jejich odbyt totiž není vůbec dobrý, na což logicky doplácí i jejich konstruktéři v továrnách.

Podle CLW je dokonce situace při výrobě tak kritická, že přímo způsobila nedostatek iPhonů X při spuštění jejich prodejů. To však Apple samozřejmě odmítá komentovat a vinu svaluje na složitosti výroby.

Smrt na denním pořádku

Pokud však nejste ten typ, který by šel podpořit své kolegy při vzpouře a radši budete pracovat do strhání, vězte, že na tom nebudete o mnoho lépe. Lidé z CLW totiž zjistili, že v jedné ze šanghajských továren, která je též důležitým dodavatelem Applu, dostanete za hodinu tvrdé práce 1,5 dolaru. Na příplatky za přesčasy, víkendy či svátky můžete rovnou zapomenout.

Pokud vám však měsíčně stačí nějakých 5800 korun, které dělníci v šanghajské továrně pobírají a věříte, že je nízká mzda vykompenzovaná něčím jiným, jste na omylu. Dělníci spí na ubytovnách po dvanácti lidech na pokoji a o sociální zařízení na chodbě, ve kterých teče jak jinak než studená voda, se dělí se stovkami dalších zaměstnanců.

Čas od času se proto stane, že buď při práci, obědě či odpočinku nějaký dělník prostě na celkové vyčerpání organizmu zemře. Na jeho místo však samozřejmě hned nastoupí někdo jiný, takže se celá situace zamete pod koberec bez sebemenších problémů.

Apple o všem ví

Ačkoliv se Apple k podobným věcem takřka vůbec nevyjadřuje a dělá mrtvého brouka, události z posledních dní ho donutili ke změně jeho strategie. Zpravodajcům sice potvrdil, že některé agentury a společnosti, se kterými jeho dodavatelský řetězec spolupracuje, svým zaměstnancům nezaplatili, žádné nepokoje se však podle něj neodehrály. S tím však zaměstnanci, kteří si tvrdé podmínky na vlastní kůži zažili, nesouhlasí. “Manažeři na pracovníky pravidelně křičí, ti pak opakují celé dny tutéž práci,” tvrdí ředitel CLW, který je s některými zaměstnanci v kontaktu.

Možná největším paradoxem celé této situace je to, za jak dlouho si průměrný zaměstnanec na iPhone, který v továrně vyrábí, vydělá. Cenová politika Applu je totiž opravdu ničivá a pro mnohé jsou jeho produkty takřka nedostupné. Pokud by tedy průměrný zaměstnanec iPhone X opravdu chtěl, musí na něj šetřit půl roku s tím, že bude pracovat 60 hodin týdně a nebude utrácet za nic jiného. To je však samozřejmě nereálné a tamní pracovníci disponují nejlevnějšími telefony od čínských výrobců.

Na závěr si však musíme přiznat, že se tento problém netýká jen Applu. I konkurenční Samsung, Dell, HP nebo Microsoft má totiž ve svém dodavatelském řetězci podobně nastavená pravidla, o kterých se ve světě nemluví. Můžeme tak jen doufat, že se tato situace změní a honba za penězi, která zvyšuje nároky na dělníky čím dál víc, alespoň částečně ustane. Většině z nás je však nejspíš jasné, že se jedná spíše o zbožné přání než věc, která se může v dohledné době reálně stát.

Foxconn

Zdroj: newsweeknewsweek, the guardian, businessinsider, fortune

Související články

Dnes nejčtenější

.