Zavřít reklamu

Prakticky od okamžiku, kdy Apple vydal nový iOS 11 pro všechny uživatele, nás pod články zaměřené na toto téma bombardujete komentáři, které se vesměs nesou ve stejném duchu – stěžování si na chyby, kterých je v iOS 11 nespočet. Proto jsme se i my rozhodli přispět se svou troškou do mlýna a o novém operačním systému se trochu rozepsat.

Hned úvodem nám nezbývá nic jiného než vám dát za pravdu. Novinka je i podle nás na chyby opravdu štědrá a po třech opravných aktualizacích přestáváme pomalu v jejich vyladění doufat. O to úsměvnější jsou pak zveřejněné statistiky uživatelů fungujících na iOS 11. Podle těch je totiž nový iOS nainstalován na 52,3 % zařízení. Smutné však je, že cesty zpět není (až na výjimku) a Apple nám brzkým zamezením návratu na iOS 10 hodil dalších pár klacků pod nohy. Těžko však říci, zda si to, že znemožněním návratu na iOS 10 prakticky “odrovnal” některá starší zařízení (zejména iPady), které jsou podle mnohých uživatelů s iOS 11 nepoužitelné, uvědomuje.

S nemožností návratu se však musíme vyrovnat a na iOS 11 fungovat tak, jako jsme fungovali dřív s iOS 10. No jo, ale jak na to? Výčet chyb, který iOS 11 obsahuje, nám to poměrně výrazně znemožňuje. Ať už se jedná o nezobrazování čísla při hovorech, zvláštní chování widgetů, sníženou svižnost systému či úplné zamrzání telefonu, které nevyřešíte jinak než restartem telefonu, vždy se jedná o nepříjemný problém. Když k tomu všemu přičteme ještě (pro mě největší problém) výrazně nižší výdrž baterie, kterou už mimochodem pár nezávislých testů potvrdilo, dostaneme opravdu velký vztyčený prst, který by měl Apple upozornit na problém. Jak se však zdá, zatím bezvýsledně.

Prémiový telefon si prémiový iOS nezaslouží? 

Všichni moc dobře víme, že je letošek ze strany Applu rokem výjimečným. Krom poměrně zajímavého 10,5” iPadu Pro, iMacu Pro a HomePodu nám totiž představil něco, co by mělo podle většiny světa změnit dosavadní chápání a vnímání iPhonů – iPhone X. Nabízí se však otázka, zda je vážně Apple ochoten vypustit do světa mobil takového formátu s tak nepovedeným systémem, jakým iOS 11 je? Ostatně, v komentářích pod našimi články už názory, které těžkou degradaci iPhonu X a potažmo i ostatních iPhonů nezvládnutým iOS 11 předpovídají. Ani nevíte, jak rád bych se s vámi v diskuzích pod články přel a váš názor vám vyvracel. Má to však cenu? Většina z nás má z iOS 11 trpkou pachuť v ústech a to, že se nám na něm pár věcí líbí, nás k jeho obhajování a popisování ho v superlativech rozhodně nepřesvědčí.

Jeden uživatel Redditu do diskuze na toto téma napsal: “Na přístroji, na kterém jsem v iOS 10 žongloval s impozantním množstvím spuštěných aplikací mám teď v iOS 11 poloviční výkon.” Člověk by si řekl, že to snad ani nemůže být pravda, protože by čekal, že nový systém je alespoň ve slangu Applu ekvivalentem k novým vylepšením. Že by to už neplatilo a celé kouzlo bezchybných iOS vyprchalo? Ač ten dojem mít nechci, nic jiného mi při pohledu na telefon, od kterého nedostávám to, co chci, nezbývá.

Co se však s tím starým Applem stalo? Kde jsou jeho operační systémy, které se nám mohly zdát díky své plynulosti spíše jako umělecká dílka než něco, co budeme denně využívat? Těžko říci. Nechce se mi věřit, že by Apple “zlomil hůl” nad vším, o co se doposud snažil a začal pracovat jinak. Snad nás tedy svými budoucími aktualizacemi přesvědčí, že se jednalo u prvních verzí iOS 11 o velký přešlap, který svou genialitou zažehnal a dokázal udělat z rozklížené stoličky královský trůn.

iOS-11-FB

Související články

Dnes nejčtenější

.