Zavřít reklamu

Někteří to nazývají kopírování, někteří zase inspirace. Ať už podobnost Androidu s iOS, popřípadě iPhonů s Xiaomi berete jakkoliv, tak je samozřejmě naprosto zřejmé, že se největší společnosti světa navzájem od sebe minimálně inspirují. Perfektně to lze vidět i u nového operačního systému Android 10. V této nové verzi Androidu se nachází plno nových funkcí, kdy mnoho z nich Google jednoduše okoukal od Applu. To samozřejmě není nic špatného, avšak lze si povšimnout toho, že Apple u svého iOS nejspíše určuje trend, jelikož se moc často nestává, že by se právě iOS inspiroval u jiného systému. Pojďme se tedy společně v tomto článku podívat na 5 nových funkcí a vlastností, které Android přebral z iOS.

Navigování pomocí gest

Mezi jednu z největších změn lze považovat možnost ovládání zařízení v Androidu 10 pomocí gest. V minulých verzích Androidu jsme se setkávali s oblíbenou trojicí tlačítek, kdy jedno sloužilo k navrácení se zpět, druhé jako domovské tlačítko, a třetí jakožto tlačítko pro zobrazení možností, či zobrazení spuštěných aplikací. Google si nejspíše všimnul, že lze telefon ovládat jednoduše i bez tlačítek – viz iPhone X a novější. Ovládání gesty bylo po dlouhou dobu u některých uživatelů nenáviděné, avšak jak lze vidět, nenávist je u konce a z gest se stává trend.

Jednoduché sdílení Wi-Fi

Souvisejíci

V iOS 11 Apple přidal skvělou funkci, pomocí které můžete s uživateli vlastnícími iPhone jednoduše sdílet heslo od Wi-Fi. Tato funkce funguje na takové bázi, že uživatel, který je již k určité Wi-Fi připojený, může druhému uživateli sdílet heslo bez toho, aniž by se musel namáhat jeho psaním. Jednoduše stačí, aby se uživatel pokusil připojit k Wi-Fi a vám se poté objeví na obrazovce notifikace o tom, zdali chcete sdílení povolit. Podobně to má nově i Android 10 – nejedná se o úplně stejnou funkci, ale je založena právě na bázi iOS. Pokud chcete na Androidu 10 sdílet heslo k Wi-Fi, tak se vám jednoduše zobrazí QR kód, který ukážete druhému uživateli. Ten si jej pouze oskenuje a je hotovo.

Zesilovač zvuku a ekvalizér

Před rokem v rámci iOS 12 Apple představil novou funkci, která se nazývá Živý poslech. Jedná se o funkci zpřístupnění, avšak mnoho uživatelů ji využívá ke špehování. Jednoduše totiž stačí položit iPhone kdekoliv na stůl, připojit k němu bezdrátová sluchátka a můžete poslouchat vše, co iPhone přijme na svůj mikrofon. Dá se říct, že Google se u této funkce opět inspiroval u iOS, jelikož společně s novou aplikací Zesilovač zvuku nabízí prakticky tu samou funkci také. Rozdíl je, že funguje pouze u sluchátek 3,5mm do USB-C. Nově se v Androidu 10 také nachází nové možnosti, pomocí kterých si mohou uživatelé upravit zvuk.

Nastavení soukromí

Co se týče ochrany soukromí v mobilních zařízeních, tak je iOS oproti ostatním systémům napřed. Android se však rozhodl polepšit také a v nové verzi nově nabízí nové nástroje, pomocí kterých můžete spravovat vaše soukromí. Jde vidět, že Google konečně začal v tomto ohledu naslouchat uživatelům. Ku příkladu, nové funkce v Androidu 10 dokáží uživatelům zobrazit, jaké aplikace mají přístup k různým akcím – například k GPS, Wi-Fi, či Bluetooth. Tyto funkce jsou k dispozici v iOS již dlouhá léta, avšak rozhodně se od Googlu jedná o krok správným směrem.

Podpora eSIM

Apple se dá považovat ze průkopníka funkce eSIM. Prvně jsme ji nalezli v iPadech, později se však objevila i v iPhonech jakožto možnost „virtuálního dual-SIM zařízení“. eSIM se jednoduše stará o to, že nemusíte zacházet s fyzickými SIM kartami. Zařízení, které má tedy pouze jeden fyzický slot pro SIM kartu, může být s pomocí eSIM proměněno v zařízení podporující dual-SIM. Google Pixel 2 sice eSIM disponoval, avšak jeho využití bylo limitováno pouze na Google Project Fi. V Androidu 10 jsme se však dočkali uvolnění eSIM pro širokou veřejnost.

Související články

Dnes nejčtenější

.