Zavřít reklamu

Letošní rok je pro iPhone jedním z nejvýznamnějších. Nejenom, že se nám představil zcela přepracovaný iPhone X, který podle slov nejvyšších představitelů z Applu nastavuje směr, jakým se bude iPhone do budoucna vyvíjet, ale letos také slaví jablečný telefon desáté výročí od své premiéry. V návaznosti na to tak Bloomberg ve spolupráci s iFixit představil skutečně zajímavě pojatou sekci na svých stránkách, která nám ukazuje, jakou evolucí za uplynulých deset let, tedy od první generace iPhonu, prošlo rozložení jednotlivých komponent a jak se tím tedy ve výsledku vyvinul vnitřek telefonů z dílen Applu.

Vývoj rozložení komponent u iPhonů za 10 let:

Vraťme se o deset let zpět a pojďme zavzpomínat, co nám tehdy první iPhone nabízel. Telefon disponoval lithium-ion baterií o kapacitě 1 400 mAh, 2-megapixelovým fotoaparátem bez blesku, jednojádrovým ARM11 procesorem o taktu 412 MHz, 128 MB operační pamětí RAM, grafickým procesorem PowerVR MBX Lite, úložištěm o kapacitě 4, 8 nebo 16 GB, Bluetooth 2.0, Wi-Fi 802.11b/g, displejem o uhlopříčce 3,5 palce s rozlišením 320×480 pixelů, ikonickým domovským tlačítkem, 3,5mm jackem a nakonec i 30-pinovým konektorem z iPodu. 

Pokud stařičký iPhone první generace porovnáme s novým iPhonem 8, pak jde o skutečně razantní rozdíl. Novinka se totiž může pochlubit 12-megapixelovým fotoaparátem, až 256 GB úložištěm, 2 GB RAM, šestijádrovým procesorem A11 Bionic, Bluetooth 5.0, 802.11ac, podporou LTE, Lightning konektorem a kapacitním domovským tlačítkem. Zatímco všechny vyjmenované komponenty jsou výrazně lepší, baterie příliš nenarostla, protože má kapacitu jen 1821 mAh. K tomu všemu ještě zmizel z iPhonů 3,5mm jack.

Už teď je srovnání více než zajímavé, ale jakmile se do prodeje dostane iPhone X a odborníci z iFixit jej rozeberou do posledního šroubku, bude ještě o kus zajímavější. Sekci na stránkách Bloomberu si určitě nenechte ujít, protože přináší pohled na vnitřek všechny hlavních generací iPhonu a po rozkliknutí konkrétního modelu se dozvíte i další zajímavosti.

Související články

Dnes nejčtenější