Zavřít reklamu

Steve Wozniak je se společností Apple spjat skoro tak silně, jako sám Steve Jobs. I on stál u zrodu fenoménu, který dnes miluje celý svět. Později ho však jeho kolega v kulatých brýlích převýšil a odsunul tak trochu do ústraní, které vedlo až k odchodu ze společnosti. Navzdory tomu se však o tématech týkajících se Applu vcelku rád hovoří.

Woz se o Apple rozpovídal i před pár dny v Pittsburghu, kde se zúčastnil jedné konference. Ve svém projevu zavzpomínal na Jobse i na práci v Applu. Kdo by si však myslel, že bude o zesnulém Stevovi mluvit jen v superlativech, šeredně by se spletl. Hned na začátku totiž zmínil, že některé projekty, které Jobs vedl, selhaly jen kvůli jeho paličatosti a neschopnosti vycházet s lidmi. “Existuje tolik příběhů, o kterých ani nevíte,” řekl. Steve podle něj některým věcem příliš nerozuměl a projekty, které tak rozjel bez Wozniaka, končily často neúspěchem.

Konfliktům se radši vyhýbal

O tom, že byla spolupráce se Jobsem opravdu složitá, svědčí i fakt, že mu Wozniak radši ustoupil. “Snažil jsem se se Stevem nesoupeřit a radši se vyhnout konfliktu, takový jsem i v běžném životě,” prohlásil Woz. Podobné příběhy však známe i od jiných zaměstnanců Applu, kteří popisovali Steva jako puntičkářského cholerika, se kterém nebylo najít společnou notu nic jednoduchého. Wozniakova slova tak nejsou nejspíš ničím překvapivým. Přesto si však Woz neodpustil poznámku, kdy Jobsovo chování přirovnal v určitých věcech k “trumpovskému”. Nynější americký prezident je totiž také velmi rozporuplná osobnost, která je mnohými nepochopena (byť samozřejmě zcela jiným způsobem než Steve Jobs).

Na druhou stranu však nemůže Woz Stevovi upřít obrovské zásluhy, které nejen Applu ale i světu prokázal. I ty byly však možná zamýšleny trochu jinak, než je teď vnímáme. “Steve neudělal iPhone pro vás a ani pro mě. Udělal ho pro sebe. Musel být jednoduchý a elegantní, což se v pár věcech ukázalo jako trochu nešťastné řešení,” řekl Wozniak. Jak se však postupem času ukázalo, Jobsovu ideu si svět zamiloval a vzal ji za svou. To, s jakou myšlenkou první iPhone v hlavě Jobse vznikal, je tak v konečném důsledku prakticky jedno.

Ve zbytku projevu už Steve mluvil jen o svých dalších aktivitách a věcech, na které se ho přihlížející ptali. O Applu a samotném Jobsovi nám toho však prozradil i v pár úvodních větách poměrně hodně. Na druhou stranu nejsou tyto informace žádným tajemstvím a spíše, než že by rozkrývaly nějaké záhady dokreslují Jobsovu náturu a celkově fungování Applu v jeho začátcích a v době, kdy se ještě za fenomén úplně označit nedal.

Steve Wozniak

zdroj: bizjournals

Související články

Dnes nejčtenější