Zavřít reklamu

Jméno Steve Wozniak znají fanoušci nakousnutého jablka skoro tak dobře, jako třeba jméno samotného Jobse. Woz, jak se usměvavému elektroinženýrovi často přezdívá, si mezi nimi vybudoval oblibu hlavně za svůj lidský přístup a velmi zajímavé názory. Nebojí se totiž společnost, kterou v roce 1976 spolu se Stevem Jobsem založil, zkritizovat a zhodnotit i jinými, než jen pozitivními slovy. Není se čemu divit. I když ze společnosti odešel už v roce 1985, pořád patří mezi ty nejuznávanější jablečné osobnosti. Tentokrát se Woz rozpovídal ohledně cen nynějších smartphonů.

Slova, která Wozniak pronesl na návštěvě Číny ze začátku minulého týdne, se nejprve týkaly samotných čínských výrobců. Podle Steva je skoro až neuvěřitelné, jak efektivně dokážou některé asijské společnosti vyrobit hardwarově výborné telefony. Celý proces označil jako nadmíru inteligentní plán, který uživatelům nabídnou za nízkou cenu nepřeberné množství funkcí. Samozřejmě se však i v jinak dokonalém konceptu nějaká ta moucha najde. V případě těchto telefonů je to pak jejich krátký život nebo spíš jejich doposud nezaběhlé jméno na trhu. Přesně kvůli tomu si o mnoho vyšší cenu dovolit nemohou.

Apple si může vyšší ceny dovolit

Oproti tomu takový Apple ceny nadhodnotit může. Na otázku, proč tomu však tak je odpověděl Wozniak jednoduše, leč logicky. Produkty od Applu jsou podle něj pro mnoho uživatelů sázkou na jistotu. Společnost už má za dobu své existence vybudovanou nějakou pověst, která kvalitu zaručuje. Spotřebitel je pak právě kvůli tomuto faktu ochoten vyšší cenu zaplatit. Zaručeně za ní totiž dostane produkt, o kterém ví, co přesně od něj může očekávat a jaké inovace přinese. „Když máte rádi Apple a věříte mu, prostě za něj vyšší cenu zaplatíte,“ uzavřel Wozniak otázku.

Zda je Stevova teorie pravdivá ukáže nejspíš už tento rok. Cena chystaného iPhonu 8 by totiž měla výrazně překročit jeho předchůdce. Pokud však přinese telefon slibované funkce, rozhodně si své zákazníky najde. Otázka však je, zda jich bude tolik, v kolik Apple doufá. Wozniak mu však věří. „Možná nemáme největší podíl na trhu v Číně a nekralujeme ještě v jiných zemí. Měli bychom však mít bezkonkurenčně nejlepší produkt, kterému budeme stoprocentně věřit, a ten Apple na první příčky kvalifikovat bez problému může,“ odpověděl Woz na otázku týkající se právě iPhonu 8 a celkově podílu jablečných produktů na čínském trhu. Snad se tedy tato jablečná legenda neplete a Apple vyrazí svým iPhonem 8 dech tak, jak to už v minulosti párkrát celému světu dokázal.

Steve Wozniak
Zdroj: unsplash

Zdroj: phonearena

Související články

Dnes nejčtenější